Strona www-gok-podegrodzie.net wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu przeglądania naszego serwisu. 

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wycieczka do Energylandii

12 lipca 2016 roku dzieci i młodzież uczęszczająca na zajęcia świetlicowe filii GOK Brzezna-Litacz wybrała się na wycieczkę do Energylandii, jednego z dwóch największych parków rozrywki w Polsce, położonego w miejscowości Zator, w województwie małopolskim.

 Wycieczka przysporzyła młodym oraz ich opiekunom wiele emocji, zabawy i niezapomnianych wrażeń. Najpiękniejsze wydarzenia tego dnia na zawsze pozostaną w pamięci uczestników, a cześć z nich udało się także uchwycić na kolorowych fotografiach.

Wyjazd ten przyniósł najmłodszym dużo pozytywnych doznań takich jak; integracja, rozwijanie umiejętności komunikacji i wzajemnej akceptacji. 

- Bardzo się cieszę, że młodzież zamiast przed komputerem czy telewizorem, spędziła aktywnie dzień i wyniosła z tego kilka życiowych lekcji – podkreśla Rachela Mordarska z Filli GOK Brzezna-Litacz. – Serdecznie dziękuję za wsparcie finansowe Pani wójt Małgorzacie Gromali, oraz dyrektorowi GOK w Podegrodziu panu Krzysztofowi Bodzionemu.

 

Wieczór z Kolędą

Dnia 13 stycznia 2016 roku odbyło się wspólne kolędowanie w Szkole Podstawowej w Brzeznej-Litaczu, przygotowane przez filię GOK w Brzeznej-Litaczu razem z GOK Podegrodzie. Młodzież przygotowała dużo wspaniałych kolęd i pastorałek, oraz podarowała obecnym wiele życzeń świątecznych oraz noworocznych. Na wspólne kolędowanie przybyła pani Wójt Małgorzata Gromala, radni, Jan Kożuch, Jerzy Jasiński. Razem z nami kolędowali również rodzice, oraz uczniowie szkoły. 


2016

Od początku roku przygotowujemy pastorałki i kolędy, które będą wykonane podczas koncertu kolęd, który odbędzie się w szkole podstawowej w Brzeznej-Litaczu w dniu 13 stycznia 2016 r. Zaprosiliśmy również kapelę z Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu, która wykonala śpiewane gwarą najstarsze pastorałki podegrodzkie.

Młodzież złożyła świąteczne życzenia

W Boże Narodzenie uczestnicy zajęć Filii GOK Brzezna-Litacz złożyli w kościele Parafialnym w Brzeznej tradycyjne życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne mówione gwarą. Młodzież ubrana była w tradycyjne lachowskie stroje. Wykonała także kolędy i pastorałki. Występ został bardzo pozytywnie przyjęty przez zgromadzonych.

Cieszymy się, że jako Filia GOK możemy podtrzymywać i szerzyć zwyczaje i kulturę Lachów Podegrodzkich.

OZDOBY ŚWIĄTECZNE

Jak co roku w okresie przedświątecznym wykonywaliśmy kartki dla Pani Wójt Gminy Podegrodzie Małgorzaty Gromali.

Wykonujemy stroiki świąteczne.

Ozdabiamy bombki. 

I miejsce dla naszej Podłaźniczki!

21 grudnia odbył się XXXVIII Gminny Konkurs Plastyki Obrzędowej  związany z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Po raz kolejny nasza Podłaźniczka zdobyła I miejsce. Konkurs ten jest organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu. Podłaźniczka wykonana przez filię GOK Brzezna-Litacz już szósty rok z rzędu zajęła pierwsze miejsce w kategorii Podłaźniczek współczesnych.

II miejsce w Konkursie „Lachoskie Godonie”

12 grudnia 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu odbył się przegląd gwary lachowskiej „Lachoskie Godonie”. W konkursie udział wzięli: Krzysiu Rembiasz, który zajął II miejsce oraz Ania Podolak, która została nagrodzona dyplomem uczestnictwa w konkursie. 

Jubileusz Kapłaństwa ks. Prowincjała

Z radością uczestniczyliśmy w uroczystości 40 –lecia kapłaństwa naszego rodaka ks. prowincjała Władysława Pasiuta. Z tej okazji dzieci i młodzież z Filii GOK Brzezna- Litacz pod kierunkiem Racheli Mordarskiej, przygotowała program artystyczny  na ludowo.

Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w Kościele na  Strzygańcu. Następnie zaproszeni goście udali się do remizy OSP Brzezna-Litacz gdzie obejrzeli występy młodych wykonawców z Filli GOK . Młodzież zaprezentowała wiązankę ludowych piosenek granych na dawnych instrumentach. Opowiadali również jak to dawniej na wsi było. Za swoje występy zostali nagrodzeni gromkimi brawami i słodyczami.

-Serdecznie dziękuję Filii Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeznej-Litaczu za kultywowanie pieśni, tańca i muzyki regionalnej. Cieszę się, że młodzi ludzie podtrzymują zwyczaje i tradycje ludowe Lachów Podegrodzkich. – podkreślił ks. Władysław Pasiut.

Nie zabrakło oczywiście życzeń dla szanownego Jubilata, który poprzez swoją pracę kapłańską pozostawił niezatarte ślady w naszym środowisku i jesteśmy mu za to bardzo wdzięczni.

Na kolejne lata posługi kapłańskiej ks. Władysław Pasiut otrzymał życzenia:

„Byś nadal podążał z ufnością i nadzieją za Panem.

Niech Matka Boża Saletyńska otacza Cię

swoją matczyną opieką i miłością.

A wszystko co robisz, czyń z młodzieńczą pasją.

Ciesz się światem i spotkanymi ludźmi,

a Twoje serce niech przepełnia radość.

Pielęgnuj w sobie uśmiech.

Nie zatrać nigdy Swojego poczucia humoru.”

 

 20 lipca 2015 r.

Hej góry nasze góry!

Miłym akcentem dla dzieci i młodzieży z Brzeznej-Litacza i okolic była zorganizowana przez Filię GOK Brzezna-Litacz wycieczka do Zakopanego. Było to możliwe dzięki finansowemu wsparcia Urzędu Gminy w Podegrodziu i Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu.

Tym razem młodzi mieli okazję zwiedzić stolicę polskich gór – Zakopane. Wakacyjne wyjazdy dla młodzieży z Filli GOK Brzezna-Litacz to już tradycja. W latach ubiegłych tego typu wyjazdy odbywały się do Kopalni Soli w Wieliczce czy też krakowskiego ZOO.

W kierunku Zakopanego wycieczka wyruszyła w godzinach przedpołudniowych. W autokarze jak zwykle było gwarno i wesoło. W radosny nastrój uczestników wprowadzali także młodzi muzykanci z Filii GOK, którzy w podróż zabrali ze sobą instrumenty, umilając podróż śpiewem i grą. Nad bezpieczeństwem uczestników wycieczki czuwała pani Rachela Mordarska z Filii GOK i mamy, które towarzyszyły swoim pociechom.

Około południa wycieczka dotarła wreszcie do celu. Zakopane – malowniczo położone u podnóża Tatr jest centrum turystyki i sportów zimowych. Może poszczycić się własnym, charakterystycznym stylem drewnianego budownictwa, mebli i sztuki dekoracyjnej. Jest także bazą do wypraw w Tatry, miejsc tak pięknych, że napisano o nich liczne poematy i komponowano symfonie: Morskie Oko, Czarny Staw, Dolina Chochołowska i Kościeliska, Rysy, Giewont, Czerwone Wierchy i Roztoka. Flora Tatr jest bardzo urozmaicona - wiosną łąki podtatrzańskie i wspaniałe doliny pokrywają się dywanami fioletowych krokusów. Można tam spotkać niedźwiedzia brunatnego, rysia, borsuka, świstaka,a także kozicę wysokogórską.

Zwiedzanie rozpoczęło się od spaceru najbardziej znaną ulicą Zakopanego – Krupówkami. Stąd już bardzo blisko do stacji kolejki na Gubałowkę, która była następnym celem wycieczki. Dopisała piękną pogoda, a ze szczytu roztaczał się zachwycający widok na Tatry.  

Ostatnim punktem wyjazdu była wizyta w wesołym miasteczku gdzie każdy wybrał dla siebie jakąś atrakcje. Wszyscy zmęczeni ale bardzo zadowoleni wrócili do domu w późnych godzinach popołudniowych.