Strona www-gok-podegrodzie.net wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu przeglądania naszego serwisu. 

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

PROTOKÓŁ

 

posiedzenia Komisji Artystycznej 37. Konkursu Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA, który odbył się w Podegrodziu w dniach 9–12 maja 2019r.

 

Komisja w składzie:

Anna Borucka-Szotkowska                – etnomuzykolog

Jadwiga Adamczyk                            – muzyk – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

Artur Czesak                                       – językoznawca

Benedykt Kafel                                  – etnograf – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

Po przesłuchaniu i gruntownej ocenie 112 prezentacji konkursowych, których wykonawcy pochodzili z siedmiu powiatów (dębickiego, gorlickiego, jasielskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, suskiego) z województw małopolskiego i podkarpackiego, w tym: 24 muzyk (14 dorosłych, 8 młodzieżowych i 2 dziecięcych), 33 instrumentalistów (17 dorosłych, 9 młodzieżowych, 7 dziecięcych), 24 grup śpiewaczych dorosłych, 23 śpiewaków solistów (8 dorosłych, 8 młodzieżowych, 7 dziecięcych), 7 mistrzów z uczniami, jednego drużby weselnego – postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I. KONKURS MUZYK LUDOWYCH

Kategoria dorosłych:

 

  • Nagrodę główną w postaci „Złotych Basów” i nagrodę pieniężną w wysokości 700 zł przyznano muzyce zespołu LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej
  • 4 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 600 zł otrzymują muzyki:

– JURKOWIANIE z Jurkowa

– SUSCY MUZYKANCI z Suchej Beskidzkiej

– DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej

– SPOD KICEK z Mordarki

  • 4 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 500 zł otrzymują muzyki:

– TRZEBUŃSKIE KLISZCZAKI z Trzebuni

– SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca

– SKALNIK z Kamionki Wielkiej

– BŁANKOWIANY z Piwnicznej-Zdroju

  • 4 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 400 zł otrzymują muzyki:

      – DOLINA SŁOMKI ze Stronia

      – muzyka rodzinna Smaciarzów z Niedźwiedzia

      – muzyka zespołu ECHO JAWORZA z Ptaszkowej

      – KLĘCZANY z Klęczan

  • wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje muzyka:

– SŁOPNICZANIE ze Słopnic

 

Kategoria młodzieżowa:

I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 400 zł otrzymuje muzyka:

– MŁODE GORCE z Kamienicy

  • 3 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 300 zł otrzymują muzyki:

– MALI LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej

– młodsza muzyka PODEGRODZIE z Podegrodzia

– LIMANOWIANIE z Limanowej

  • 3 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 200 zł otrzymują muzyki:

– KIYRPECKI z Łącka

– ZASADNIOKI z Zasadnego

– PIECUCHY z Nawojowej

  • wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje: JEDLICKA z Piwnicznej-Zdroju

 

Kategoria dziecięca:

  • I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje muzyka BYSTRO KICORA z Przysietnicy
  • wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymują SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca

  

II. KONKURS INSTRUMENTALISTÓW

Kategoria dorosłych:

 

            Nagrodę główną w postaci „Złotych Skrzypiec” i nagrodę pieniężną w kwocie 250 zł otrzymuje Paweł Mrózek z Jurkowa

 

  • 3 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 200zł otrzymują:

            – Samuel Guzik z Juszczyna

            –Władysław Obrzut ze Stróż

            – Wojciech Kaleta z Mszany Dolnej

  • 3 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymują:

      – Aleksander Nowak z Osielca

      – Aleksandra Śliwa ze Słopnic

      – Marcin Boczoń z Półrzeczek

  • 4 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 120 zł otrzymują:

      – Edward Mąka z Limanowej

      – Kazimierz Żychowski z Cieklina

      – Sławomir Kurek z Wilkowiska

      – Tadeusz Citak z Kamienicy

  • 3 wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują: Piotr Obrzut z Grybowa, Adam Pawlik ze Starego Sącza i Maciej Liszka ze Stronia

 

Dyplomy uczestnictwa otrzymują: Jerzy Hebda z Przyszowej, Józef Tokarczyk z Mordarki i Tadeusz Matuła z Kąclowej

 

 

Kategoria młodzieżowa:

           

  • 3 równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

– Maciej Kubasiak z Suchej Beskidzkiej

– Wojciech Jabcoń z Juszczyna

– Krzysztof Kulig z Piwnicznej-Zdroju

  • 2 równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

      – Marta Kosecka ze Skrzętli-Rojówki

      – Karol Zajda z Juszczyna

  • 2 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

– Aleksandra Zajda z Juszczyna

– Krystian Babik z Gostwicy

  • 2 wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

– Kinga Baniak ze Szczyrzyca

– Tomasz Kosecki ze Skrzętli-Rojówki

Kategoria dziecięca:

  • 2 równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

– Mateusz Mętel z Makowa Podhalańskiego

– Wiktoria Jakieła z Męciny

  • 4 równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

      – Jan Długosz ze Starego Sącza

      – Hubert Adamczyk z Poręby Wielkiej

      – Karolina Kosecka z Tęgoborza

      – Sławomir Żarowski z Lipnicy Wielkiej

  • III miejsca i nagrodę rzeczową otrzymuje:

      – Kinga Lelito z Nawojowej

III. KONKURS GRUP ŚPIEWACZYCH W KATEGORII DOROSŁYCH:

Nagrodę główną w postaci „Złotego Słowika” wraz z kwotą 350 zł ufundowaną przez Annę i Bogdana Wawrzyniaków z Nowego Sącza otrzymuje męska grupa śpiewacza DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju

  • 6 równorzędnych I miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w kwocie po 300 zł otrzymują grupy:

– STAROŚCINY ECHA JAWORZA z Ptaszkowej

– LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej

– KASINIANIE-ZAGÓRZANIE (męska) z Kasiny Wielkiej

– ZBYRCOK (żeńska) z Juszczyna

– CIEŚLICA z Zawoi

– ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy

  • 6 równorzędnych II miejsc i nagrody pieniężne w kwocie po 250 zł otrzymują grupy:

      – MSZANICANKI z Mszany Dolnej

      – MSZALNICZANIE z Mszalnicy

      – żeńska SKALNIK z Kamionki Wielkiej

      – SENIOR z Dębicy

      – BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego

      – KOWALNIA ze Stróż

  • 4 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 200 zł otrzymują grupy:

– NISKOWIOKI z Niskowej

            – żeńska LIMANOWIANIE z Limanowej

            – KIJOM WORCI z Pisarzowej

            – SPOD KICEK z Mordarki

  • 4 wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

– BŁANKOWIANY z Piwnicznej-Zdroju

– KIYRPECKI z Łącka

– DOLINA DUNAJCA (żeńska) z Nowego Sącza

– JURKOWIANIE (męska) z Jurkowa

Dyplomy uczestnictwa otrzymują: KGW z Tęgoborza, KAMIONCZANKI z Kamionki Wielkiej, WÓJTOWIACY z Wójtowej.

 

IV. KONKURS ŚPIEWU SOLOWEGO

Kategoria dorosłych:

  • I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie po 120 zł otrzymuje:

– Maria Nowak z Osielca

  • 2 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 110 zł otrzymują:

– Anna Kowalska-Wicherek z Makowa Podhalańskiego

– Iwona Gajkowska-Dziedzic z Lipnicy Wielkiej

  • 3 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 100 zł otrzymują:

– Irena Stopa z Jordanowa

– Magdalena Janusz z Cieniawy

– Mariola Lorek z Przyszowej

2 wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują: Maria Bania z Wójtowej i Barbara Stożek z Mszany Dolnej.


Kategoria młodzieżowa:

 

  • I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Katarzyna Tomasiak z Piwnicznej-Zdroju
  • 4 równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

      – Julia Brończyk z Bukowca

      – Agnieszka Giemzik z Zagorzyna

      – Wojciech Janus z Ptaszkowej

      – Michał Migacz z Niskowej

  • 2 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

      – Gabriela Barnach z Maciejowej

      – Klara Gocek z Kamionki Wielkiej

      Dyplom uczestnictwa otrzymuje Anna Łysek z Mszany Dolnej

Kategoria dziecięca:

  • 2 równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

      – Karolina Michalik z Lipnicy Wielkiej

      – Witold Sewiło z Jodłownika

  • 2 równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

– Magdalena Opiela z Przyszowej

– Wiktoria Krzyśko z Łącka

  • 3 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

– Adam Dutka z Męciny

– Milena Kowalska z Podegrodzia

– Mateusz Giemzik z Zagorzyna

 

V. KONKURS MISTRZ I UCZEŃ

  • 2 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 200 zł otrzymują:

– Tobiasz Krzysztof z Mszany Górnej z uczniem Jakubem Kuczajem

– Rafał Hasior z Podegrodzia z uczniami Michałem Śledziem i Piotrem Bodzionym

  • 2 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymują:

– Roman Kwoka z Krużlowej Wyżnej z uczennicą Marceliną Matułą

– Aleksander Nowak z Osielca z uczniem Pawłem Pająkiem

  • III miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 100 zł otrzymuje

      – Dominik Mól ze Starej Wsi z uczniem Pawłem Skoczniem

Dwa wyróżnienia otrzymują:

      – Józef Trojan z Kamionki Wielkiej z uczennicami Aleksandrą Kocembą, Magdaleną Janus i Małgorzatą Majerską

      – Anna Kowalska-Wicherek z Makowa Podhalańskiego z uczennicą Marzeną Lurką

Wszyscy uczniowie otrzymują nagrody rzeczowe.

 

VI. KONKURS DRUŻBÓW ORAZ MOWY STAROSTY WESELNEGO

  • I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 200 zł otrzymuje Dawid Ciągło z Podegrodzia

Na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą Komisja rekomenduje: muzyki LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej i rodzinną muzykę Stawiarskich BŁANKOWIANY z Piwnicznej-Zdroju, grupę śpiewaczą STAROŚCINY ECHA JAWORZA z Ptaszkowej i męską grupę śpiewaczą z zespołu DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju, instrumentalistów Pawła Mrózka z Jurkowa, Sławomira Kurka z Wilkowiska, solistkę Marię Nowak z Osielca, mistrza instrumentalistę Tobiasza Krzysztofa z uczniem Jakubem Kuczajem.

Na Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania”, który odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej w sierpniu br., Komisja zakwalifikowała:

– instrumentalistów:

            dorosłych: Pawła Mrózka z Jurkowa i Władysława Obrzuta ze Stróż

            młodzieżowego: Krzysztofa Kuliga z Piwnicznej-Zdroju

– śpiewaków solistów dorosłych: Marię Nowak z Osielca i Annę Kowalską-Wicherek
z Makowa Podhalańskiego

– drużbę weselnego Dawida Ciągłę z Podegrodzia.


Organizatorami tegorocznej imprezy są:

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu

Fundatorami nagród finansowych są:

Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu w kwocie 2.000 zł

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w kwocie 14.120 zł

Fundatorem nagród rzeczowych jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Fundatorem statuetek – nagród głównych w poszczególnych kategoriach konkursowych jest Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu

Komisja wyraża zadowolenie z powodu licznego udziału w DRUZBACCE młodych wykonawców, wysokiego i wyrównanego poziomu artystycznego prezentacji. Doceniamy dbałość o staranny dobór tradycyjnego repertuaru, związanego z rodzimym regionem uczestników. Na szczególną uwagę zasługuje staranie o jakość i sposób noszenia stroju, zwłaszcza damskiego. Aktualny pozostaje problem poszukiwania jak najstarszego repertuaru, szczególnie tradycyjnych pieśni obrzędowych i związanych z rokiem kalendarzowym. Zachęcamy, by gwarowych tekstów pieśni uczyć się ze słuchu od osób dobrze posługujących się tradycyjnym językiem, a nie odtwarzać ich z nie zawsze dostatecznie dokładnych zapisów.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w sprawną organizację konkursu; pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu na czele z Panem Dyrektorem Krzysztofem Bodzionym oraz Panu Dyrektorowi Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Antoniemu Malczakowi wraz z pracownikami Sekcji Dziedzictwa Działu Animacji i Dziedzictwa Kulturowego, a także konferansjerom DRUZBACKI Marianowi i Józefowi Wójtowiczom.