Strona www-gok-podegrodzie.net wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu przeglądania naszego serwisu. 

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

PROTOKÓŁ

z posiedzenia Komisji Artystycznej oceniającej

XLI Gminny Przegląd Plastyki Obrzędowej

okresu Bożego Narodzenia

spisany w Podegrodziu w dniu 21 XII 2018 r.

Komisja Artystyczna w składzie:

  1. Magdalena Kroh – etnograf
  2. Benedykt Kafel – etnograf – MCK „Sokół” w Nowym Sączu

po obejrzeniu i gruntownej ocenie 39 podłaźniczek i pająków oraz 7 szopek i rekwizytów kolędniczych, postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody:

 

KATEGORIA PODŁAŹNICZEK TRADYCYJNYCH:

- Grand Prix i nagrodę pieniężną w kwocie 200 złotych przyznano

  • Krzysztof Sułkowski – Podegrodzie / nr 4 /

- 6 równorzędnych I miejsc i nagrody pieniężne po 170 złotych przyznano podłaźniczkom :

  • Nr 15 – Jakub i Anna Pajor, Podegrodzie
  • Nr 16 – Janina Lorczyk, Podegrodzie
  • Nr 20 – Kl. IIA SP w Podegrodziu
  • Nr 21 – Kl. IIIB SP w Podegrodziu
  • Nr 22 – Świetlica Wiejska w Naszacowicach
  • Nr 23 – Kl. VI B SP w Podegrodziu

- 8 równorzędnych II miejsc i nagrody pieniężne po 100 złotych przyznano podłaźniczkom:

  • Nr 3 – Świetlica w Podrzeczu
  • Nr 5 – Przedszkole „Kraina Bajek”, Podegrodzie
  • Nr 18 – Kl. I A  SP w Podegrodziu
  • Nr 19 - Kl. II B SP w Podegrodziu
  • Nr 24 – Patrycja Drabik, Stadła
  • Nr 27 – Kl. I B SP w Podegrodziu
  • Nr 38 – Przedszkole Gminne w Podegrodziu
  • Nr 39 – Koło Gospodyń Wiejskich w Stadłach

- 8 równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne po 70 złotych przyznano podłaźniczkom:

  • Nr 6 – Kl. VIII B SP w Podegrodziu
  • Nr 14 – Koło Gospodyń Wiejskich w Mokrej Wsi
  • Nr 25 – Kl. I C SP w Podegrodziu
  • Nr 30 – Kl. IV B SP w Podegrodziu
  • Nr 31 – Kl. IV C SP w Podegrodziu
  • Nr 33 – Kl. V B SP w Podegrodziu
  • Nr 34 – Kl. IV A SP w Podegrodziu
  • Nr 35 – Świetlica Wiejska w Mokrej Wsi

- 4 wyróżnienia / dyplomy / podłaźniczkom:

  • Nr 7 –Kl. VIII C  SP w Podegrodziu 
  • Nr 9 – Kl. III C  Gimnazjum w Podegrodziu
  • Nr 10 – Kl. VIII A  SP w Podegrodziu
  • Nr 29 – Kl. II B  SP w Podegrodziu  

 

KATEGORIA PODŁAŹNICZEK WSPÓŁCZESNYCH:

- 2 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 170 złotych przyznano podłaźniczkom:

  • Nr 36 - SP w Brzeznej–Litaczu SKO
  • Nr 37 – Świetlica Wiejska Brzezna-Litacz

- II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 100 złotych przyznano podłaźniczce:

  • Nr 17 – Szkoła Podstawowa w Mokrej Wsi

- 2 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 70 złotych przyznano podłaźniczkom:

  • Nr 13 - SKO Szkoła Podstawowa w Rogach
  • Nr 26 – Kl. III A  SP w Podegrodziu

     

- 5 wyróżnień / dyplomy / podłaźniczkom: 

  • Nr 8 -  Kl. III B  Gimnazjum w Podegrodziu 
  • Nr 11 - Kl. III A  Gimnazjum w Podegrodziu 
  • Nr 12 - KL. VII B  SP w Podegrodziu
  • Nr 28 - Kl. V A  SP w Podegrodziu
  • Nr 32 - Kl. VI A  SP w Podegrodziu

 

KATEGORIA PAJĄKÓW:

 - I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 170 złotych przyznano pająkowi :

  • Nr 2 - Nicola Drabik, Stadła

- II miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 100 złotych przyznano pracy :

  • Nr 1 - Warsztaty Bibułkarskie przy GOK w Podegrodziu

 

KATEGORIA SZOPEK i REKWIZYTÓW KOLĘDNICZYCH

-  I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 170 zł przyznano pracy:

  • Nr 6 – Świetlica Wiejska z Mokrej Wsi (szopka)

- 2 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 100 złotych przyznano pracom:

  • Nr 2– Gminne Przedszkole w Podegrodziu (szopka)
  • Nr 5 – Jakub Talarczyk z Podegrodzia (kosa śmierci)

- 3 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 70 złotych przyznano pracom:

  • Nr 3 - Szkoła Podstawowa w Mokrej Wsi (gwiazda kolędnicza)
  • Nr 4 - Kasia i Adam Żelazko, kl. IV i V, Gostwica (szopka)
  • Nr 7 – SKO SP Rogi (szopka) 

- wyróżnienie / dyplom /:

  • Nr 1 – Jakub Mordarski z Juraszowej (szopka)

 

Komisja Artystyczna wyraża wdzięczność, zarówno organizatorom jak uczestnikom, za kontynuację ważnego dla podtrzymywania tradycyjnej kultury regionu podegrodzkiego konkursu podłaźniczek, pająków i rekwizytów kolędniczych.

Zwracamy uwagę, by w tradycyjnych podłaźniczkach nie dawać krojonych owoców (cytryn, pomarańczy, jabłek), natomiast w szopkach - gipsowych figurek. Prosimy też, by na tradycyjnych podłaźniczkach nie zawieszać jeżyków z papieru, ozdób robionych szydełkiem, aniołków z waty i bibuły (stosowanych dawniej do ozdoby choinek). Używanie tych elementów na ww. podłaźniczkach powoduje obniżenie oceny prac. W podłaźniczkach współczesnych dozwolony jest każdy materiał, najważniejsze są walory artystyczne.

Cieszy nas, że w bieżącym roku przeważająca część podłaźniczek była na dobrym i bardzo dobrym poziomie, natomiast żałujemy, że w kategorii szopek było zaledwie kilka eksponatów.

Dziękujemy jeszcze raz wszystkim uczestnikom za wysiłek i zaangażowanie, a Gminnemu Ośrodkowi Kultury za trud organizowania konkursu.

                                                           

Na tym protokół zakończono i podpisano

Magdalena Kroh

Benedykt Kafel