Strona www-gok-podegrodzie.net wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu przeglądania naszego serwisu. 

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE PROJEKT „MISTRZ TRADYCJI – HAFT LACHOWSKI”

 

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza serdecznie na spotkanie podsumowujące projekt „Mistrz tradycji – haft lachowski”.

haft7 grudnia (piątek)
godzinie 18.00

Muzeum Lachów Sądeckich (w sali multimedialnej na I piętrze)
Podegrodzie 525

Wstęp bezpłatny!

W trakcie spotkania odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego poświęconego Janinie Lorczyk, hafciarce z Podegrodzia, który powstał w ramach zadnia „Mistrz tradycji – haft lachowski”, oraz prezentacja prac wykonanych przez uczestników warsztatów haftu, prowadzonych przez panią Janinę.

 jl

Janina Lorczyk podczas warsztatów.

Zadanie MISTRZ TRADYCJI – HAFT LACHOWSKI polegało na prowadzeniu nauki tradycyjnego haftu z regionu Lachów Sądeckich.  W roli „mistrza” wystąpiła Janina Lorczyk. Uczestnicy  opanowali podstawowe umiejętności zdobienia ubiorów ludowych z regionu. Poznali najbardziej charakterystyczne dla haftu lachowskiego techniki, ściegi i motywy zdobnicze, a także wzory mniej popularne, starsze oraz pochodzące z obrzeży regionu. Szkolenie trwało 7 miesięcy, zajęcia odbywały się w oddziale Muzeum Okręgowego – Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich w Podegrodziu. W części teoretycznej o tradycyjnym stroju Lachów Sądeckich, jego zróżnicowaniu i przemianach opowiedziała uczestnikom warsztatów znana sądecka etnografka Maria Brylak-Załuska.

 

 Zrealizowano przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu w ramach zadania dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 mk