GOK Podegrodzie - DRUZBACKA'2018 - protokół

Strona www-gok-podegrodzie.net wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu przeglądania naszego serwisu. 

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

PROTOKÓŁ

 

posiedzenia Komisji Artystycznej 36. Konkursu Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA, który odbył się w Podegrodziu w dniach 17–20 maja 2018 r.

Komisja w składzie:

Aleksandra Szurmiak-Bogucka          – etnomuzykolog

Jadwiga Adamczyk                            – muzyk – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

Artur Czesak                                       – językoznawca

Benedykt Kafel                                  – etnograf – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

Po przesłuchaniu i gruntownej ocenie 164 prezentacji konkursowych, których wykonawcy pochodzili z siedmiu powiatów (dębickiego, gorlickiego, jasielskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, suskiego) z województw małopolskiego i podkarpackiego, w tym: 32 muzyk (23 dorosłe i 9 młodzieżowych), 44 instrumentalistów
(18 dorosłych, 13 młodzieżowych, 13 dziecięcych), 42 grup śpiewaczych dorosłych,
32 śpiewaków solistów (18 dorosłych, 4 młodzieżowych, 10 dziecięcych), 4 mistrzów
z uczniami, 9 drużbów weselnych i jednego starosty – postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I.          KONKURS MUZYK LUDOWYCH

Kategoria dorosłych:

 

  • Nagrodę główną w postaci „Złotych Basów” i nagrodę pieniężną w wysokości
    600 zł przyznano muzyce rodziny Adamczyków z Poręby Wielkiej
  • 3 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 500 zł otrzymują muzyki:

– PNIOKI z Sadku-Kostrzy

– muzyka rodzinna Kazimierza Talara z Łącka

– TRZCINICOKI z Trzcinicy

  • 4 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 450 zł otrzymują muzyki:

LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej

– DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej

– KIJOM WORCI z Pisarzowej

– SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic

  • 8 równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne w kwocie po 400 zł otrzymują muzyki:

      – SKALNIK z Kamionki Wielkiej

      SPOD KICEK z Mordarki

      – PRZYSZOWIANIE z Przyszowej

      – SZCZYRZYCANIE (grupa starsza) ze Szczyrzyca

      – TRZEBUŃSKIE KLISZCZAKI z Trzebuni

      – JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej

      – PODEGRODZIE (grupa młodsza) z Podegrodzia

      – muzyka z Brzeznej

  • 4 wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują muzyki:

– BŁANKOWIANY z Piwnicznej-Zdroju

– ROŻNOWIOKI z Rożnowa

– SŁOPNICZANIE ze Słopnic

– DOLINA SŁOMKI ze Stronia

Dyplomy uczestnictwa otrzymują muzyki:

– SZCZYRZYCANIE (grupa młodsza) ze Szczyrzyca

– NISKOWIOKI z Niskowej

– Z WILKOWISKA

 

Kategoria młodzieżowa:

2 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 300 zł otrzymują:

– DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej

– JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej

  • 2 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 250 zł otrzymują muzyki:

– ZASADNIOKI z Zasadnego

– PODEGRODZIE z Podegrodzia

  • 3 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 200 zł otrzymują muzyki:

– MŁODE GORCE z Kamienicy

– JEDLICKA z Piwnicznej-Zdroju

– LIMANOWIANIE z Limanowej

  • 2 wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują: MALI LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej i KOZINIANKI z Zembrzyc

 

Kategoria dziecięca:

W bieżącym roku nie było uczestników.

 

II         KONKURS INSTRUMENTALISTÓW

Kategoria dorosłych:

  • 2 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 150zł otrzymują:

            – Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza

            – Jan Jania z Poręby Wielkiej

  • 4 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 130 zł otrzymują:

      – Aleksander Nowak z Osielca

      – Marek Wastag z Brzeznej

      – Tadeusz Citak z Kamienicy

      – Bogumił Krzysztof z Mszany Górnej

  • 4 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 120 zł otrzymują:

      – Jerzy Hebda z Przyszowej

      – Piotr Obrzut z Grybowa

      – Adam Pawlik ze Starego Sącza

      – Piotr Buczek z Piwnicznej-Zdroju

  • 8 wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują: Józef Tokarczyk z Mordarki, Edward Mąka z Limanowej, Tadeusz Matuła z Kąclowej, Julia Krzysztof z Mszany Górnej, Paweł Bednarz z Koniny, Marcin Boczoń z Półrzeczek, Kacper Górski z Polnej i Wojciech Bryniak z Łososiny Dolnej

Kategoria młodzieżowa:

           

  • 2 równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

– Hubert Lorek z Krasnego-Potockiego

– Paweł Smaciarz z Niedźwiedzia

  • 2 równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

      – Krzysztof Kulig z Piwnicznej-Zdroju

      – Dominik Polak z Juszczyna

  • 2 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

– Karolina Lach ze Świniarska

– Marcin Ligas z Sadku

  • 4 wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

– Wojciech Citak z Kamienicy

– Karol Zajda z Juszczyna

– Marcin Kaczor z Poręby Wielkiej

– Daniel Śliwa ze Starej Wsi

Dyplomy uczestnictwa otrzymują Tomasz Kosecki ze Skrzętli-Rojówki, Paulina Sowa z Lipnicy Wielkiej i Aleksander Zajda z Juszczyna.

Kategoria dziecięca:

  • 2 równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

– Jakub Szwala z Wierchomli Małej

– Krzysztof Waląg z Juszczyna

  • 3 równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

      – Emilia Nalepa ze Starego Sącza

      – Kacper Nowak z Piwnicznej-Zdroju

      – Jakub Kuczaj z Lubomierza

  • 4 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

      – Łucja Wojtas z Kamienicy

      – Julia Dudek z Przysietnicy

      – Julia Kulig z Piwnicznej-Zdroju

      – Kinga Lelito z Nawojowej

  • 2 wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

      – Karolina Kosecka z Tęgoborza

      – Mateusz Mętel z Makowa Podhalańskiego

Dyplomy uczestnictwa otrzymują Magdalena Bartusiak z Czaczowa i Martyna Faltyn ze Szczawy.

 

III        KONKURS GRUP ŚPIEWACZYCH W KATEGORII DOROSŁYCH:

Nagrodę główną w postaci „Złotego Słowika” wraz z kwotą 250 zł otrzymuje żeńska grupa śpiewacza PODEGRODZKIE DZIOPY z Podegrodzia

  • 5 równorzędnych I miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w kwocie po 200 zł otrzymują grupy:

– ZBÓJNIK (żeńska) ze Skawicy

– SKRZYDLANIE (męska) ze Skrzydlnej

– JURKOWIANIE (żeńska) z Jurkowa

– ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy

– PODEGRODZCY CHŁOPCY z Podegrodzia

  • 4 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymują grupy:

      – GORCE z Kamienicy

      – SKALNIK (męska) z Kamionki Wielkiej

      – żeńska SPOD KICEK z Mordarki

      – GÓRALE ŁĄCCY z Łącka

  • 7 równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne w kwocie po 120 zł otrzymują grupy:

– SENIOR z Dębicy

            – żeńska CIEŚLICA z Zawoi

            – CYRWONE KOROLE z Kamienicy

            – DOLINA DUNAJCA z Nowego Sącza

            – STAROŚCINY ECHA JAWORZA z Ptaszkowej

            – WILKOWICANIE (żeńska) z Wilkowiska

            – JAKUBKOWIANKI z Łososiny Dolnej

  • 16 wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują:

– BŁANKOWIANY (żeńska) z Piwnicznej-Zdroju

– ZIEMIA SUSKA (żeńska) z Suchej Beskidzkiej

– ZBYRCOK (męska) z Juszczyna

– LIMANOWIANIE z Limanowej

– STAROSĄDECZANIE (żeńska) ze Starego Sącza

– KIYRPECKI z Łącka

– DOLINA SŁOMKI ze Stronia

– grupa śpiewacza kapeli MAŁA ZIEMIA SUSKA z Suchej Beskidzkiej

– KIJOM WORCI (męska) z Pisarzowej

– SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic

– KOBYLANIE z Kobylanki

– BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego

– MSZALNICZANIE (żeńska) z Mszalnicy

– TOPORZANIE z Tenczyna

Rożnowska Dolina z Rożnowa

– KGW Łętownia z Łętowni

Dyplomy uczestnictwa otrzymują: KGW z Bystrej Podhalańskiej, WÓJTOWIACY z Wójtowej, PORĘBIAŃSKI RÓD z Poręby Wielkiej, SŁOMCANKI z Mszany Dolnej, PRZENOSANKI (żeńska) z Przenoszy, TĘGOBORZE z Tęgoborza, NASZA SKAWICA ze Skawicy, BRZEŹNIOKI z Brzeznej oraz DOLINA POPRADU (męska) z Piwnicznej-Zdroju, której występ nie spełniał wymogów regulaminu (Bogurodzica, nasz prastary hymn, jest pieśnią rycerską, nie ludową i ponadregionalną, muzycznie związaną z Europą Zachodnią).

IV        KONKURS ŚPIEWU SOLOWEGO

Kategoria dorosłych:

  • 3 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 120 zł otrzymują:

– Dorota Tokarz z Nowego Sącza

– Patrycja Olszak z Mokrej Wsi

– Zuzanna Mirek z Juszczyna

  • 4 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 110 zł otrzymują:

– Maria Bania z Wójtowej

– Aleksandra Woźniak z Witowic Dolnych

– Anna Kaciczak-Domagała z Poręby Wielkiej

– Katarzyna Sikorska z Piwnicznej-Zdroju

  • 4 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 100 zł otrzymują:

– Irena Stopa z Jordanowa

– Czesław Majewski z Mystkowa

– Magdalena Bulanda z Lipnicy Wielkiej

– Mariola Lorek z Przyszowej

4 wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują: Maria Nowak z Osielca, Beata Dutka z Bączej-Kuniny, Anna Majerczyk z Nowego Sącza i Robert Kowalik z Bączej-Kuniny.

Dyplomy uczestnictwa otrzymują: Kazimiera Kotarba z Mszany Dolnej, Lidia Tokarz z Łukowicy-Jastrzębia, Wojciech Podmański z Podrzecza.


Kategoria młodzieżowa:

 

  • I miejsca nie przyznano
  • 3 równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

      – Artur Migacz z Niskowej

      – Michał Migacz z Niskowej

      – Agnieszka Giemzik z Zagorzyna

      Wyróżnienie otrzymuje Aneta Kądziołka z Siekierczyny

Kategoria dziecięca:

  • 2 równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

      – Karolina Augustyn z Zasadnego

      – Nikodem Szafrański z Lipnicy Wielkiej

  • 4 równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

– Natalia Majerska z Żegiestowa

– Justyna Kucia z Zabrzeży

– Bartłomiej Jochymek z Łętowni

– Oskar Stachoń z Podegrodzia

  • III miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje:

– Magdalena Opiela z Przyszowej

 

Wyróżnienia otrzymują: Natalia Zielińska z Nowego Sącza i Hubert Citak z Kamienicy

 

Dyplom uczestnictwa otrzymuje Szymon Rembiasz z Brzeznej


V         KONKURS MISTRZ I UCZEŃ

  • I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 150 zł otrzymuje:

– Maciej Matusik z uczniami Piotrem Rembiaszem i Kamilem Iwanem

  • 2 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 130 zł otrzymują:

– Marek Wastag z uczennicą Agnieszką Luberdą

– Józef Trojan z uczniami Aleksandrą Kocembą i Patrykiem Sawickim

  • III miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 100 zł otrzymuje

      – Sławomir Bryniak z uczniami Krzysztofem Sławkiem, Marcinem Michalikiem
      i Kacprem Michalikiem

Wszyscy uczniowie otrzymują nagrody rzeczowe.

VI        KONKURS DRUŻBÓW ORAZ MOWY STAROSTY WESELNEGO

Nagrodę główną w postaci „Złotej Siekierki” i kwotę 250 zł otrzymuje Grzegorz Kokoszka z Jurkowa.

  • 3 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 200 zł otrzymują:

– Józef Wójtowicz i Marian Janik ze Słopnic

– Andrzej Druzgała i Stanisław Druzgała z Tenczyna

– Dawid Ciągło z Podegrodzia

  • 3 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po150zł otrzymują:

– Tadeusz Woźniak z Witowic Dolnych

– Marcin Wąs z Jankowej

– Damian Stosur z Łukowicy

  • 2 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 100 zł otrzymują:

– Mariusz Adamek z Marcinkowic

– Jan Lorek z Przyszowej

Wyróżnienie w postaci dyplomu za mowę starosty weselnego otrzymuje Stanisław Kruczek z Żeleźnikowej Wielkiej

Na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą Komisja rekomenduje: solistkę Zuzannę Mirek z Juszczyna, grupę śpiewaczą PODEGRODZKIE DZIOPY z Podegrodzia, muzykę rodzinną Adamczyków z Poręby Wielkiej, muzykę rodzinną Kazimierza Talara z Łącka i PNIOKI z Sadku-Kostrzy.

Na Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów
i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania”, który odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej w sierpniu br., Komisja zakwalifikowała:

instrumentalistów:

            dorosłych: Tadeusza Wielgusa z Nowego Sącza

            młodzieżowych: Pawła Smaciarza z Niedźwiedzia

            dziecięcych: Jakuba Szwalę z Wierchomli Małej i Krzysztofa Waląga z Juszczyna

grupy śpiewacze: ZBÓJNIK (żeńska) ze Skawicy, SKRZYDLANIE (męska) ze           Skrzydlnej, JURKOWIANIE (żeńska) z Jurkowa, ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy             i PODEGRODZCY CHŁOPCY z Podegrodzia

śpiewaków solistów dorosłych: Dorotę Tokarz z Nowego Sącza i Patrycję Olszak z Mokrej      Wsi

drużbę weselnego Grzegorza Kokoszkę z Jurkowa.


Organizatorami tegorocznej imprezy są:

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu

Fundatorami nagród finansowych są:

Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu w kwocie 2.000 zł

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w kwocie 14.000 zł

Fundatorem nagród rzeczowych jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Fundatorem statuetek – nagród głównych w poszczególnych kategoriach konkursowych jest Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu

Jako Komisja wyrażamy radość nie tylko z powodu coraz większego zainteresowania udziałem w DRUZBACCE, ale też z wciąż utrzymującego się wysokiego poziomu merytorycznego i artystycznego. Śledząc popisy konkursowe na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, w sposób wyraźny można obserwować pozytywne zmiany w poszczególnych dziedzinach prezentowanego folkloru. Repertuar muzyczny stał się w wielu przypadkach przywołaniem dawnych pieśni i ich specyficznego sposobu wykonania. Także artystyczna jakość wykonawcza niejednokrotnie stoi na wysokim poziomie. W sposób zauważalny uległ poprawie strój i ubiór oraz jego noszenie przez uczestników przeglądu, co w korzystny sposób wpłynęło na walory wizualne i poznawcze imprezy. Uwagi powyższe nie dotyczą wszystkich i nie w każdym regionie rozłożone są równomiernie. Problem poszukiwania właściwego repertuaru wciąż będzie aktualny, tak samo jak oczekiwania co do jakości i piękna miejscowego języka, który jest wyznacznikiem tożsamości. Wzrastająca lawinowo w ostatnich latach liczba uczestników DRUZBACKI zmusza do refleksji nad jej dalszym rozwojem. Z pewnością zbyt duża ilość występujących i trwające długo przesłuchania są niemałym kłopotem organizacyjnym. Można by zastanowić się nad rozwiązaniami regulaminowymi dotyczącymi niektórych konkurencji, szczególnie tych nadmiernie rozbudowanych, jak np. grupy śpiewacze, które nie zawsze prezentują najwyższy poziom. Życzymy Organizatorom i Gospodarzom twórczego i owocnego namysłu nad przedstawionym problemem.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w sprawną organizację konkursu; pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu na czele z Panem Dyrektorem Krzysztofem Bodzionym oraz Panu Dyrektorowi Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Antoniemu Malczakowi wraz z pracownikami Sekcji Dziedzictwa Działu Animacji i Dziedzictwa Kulturowego, a także niezastąpionemu konferansjerowi DRUZBACKI w Podegrodziu Marianowi Wójtowiczowi.

 Na tym protokół zakończono i podpisano