Strona www-gok-podegrodzie.net wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu przeglądania naszego serwisu. 

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

 

 

 

Basta Kazimierz

Kazimierz Basta mieszka i tworzy w swojej rodzinnej wsi Stadła, gmina Podegrodzie. Rzeźbić zaczął ponad 20 lat temu. Podstawowym tematem jego prac są motywy związane z folklorem Lachów, np. scenki przy kiszeniu kapusty, czy darciu pierza oraz tematy religijne, czyli przedstawianie Matki Boskiej, Jezusa na krzyżu, Ostatniej Wieczerzy, a zwłaszcza Chrystusa Frasobliwego.

Wykonuje również rzeźbę monumentalną, która zdobi wieś Podegrodzie. Jego świątki otrzymali prezydenci Polski i Litwy, a w 1993 roku podczas wizyty w Watykanie przekazał swoje rzeźby papieżowi Janowi Pawłowi II. Wiele jego dzieł znajduje się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą oraz galeriach i muzeach. Swoje umiejętności przekazuje młodym adeptom sztuki rzeźbiarskiej, ucząc ich w ten sposób miłości do folkloru i tradycji.
Jest radnym i aktywnym działaczem Ochotniczej Straży Pożarnej.

  Udział w konkursach i wystawach sztuki ludowej (amatorskiej), krajowych i zagranicznych:
 • 1988 - Podegrodzie - wystawa zorganizowana w ramach Telewizyjnego Turnieju Gminy.

 

Basta Paweł

 

Cabała Teresa

Jest instruktorem Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu. Prowadzi zajęcia kółka plastycznego w GOK-u i na filiach. Na zajęciach uczy dzieci i młodzież wykonywać prace plastyczne różnymi technikami: szkic, malowanie farbami plakatowymi, akwarelą, olejami, kolorowymi tuszami, malowania na szkle, modelowania figurek z mas plastycznych oraz wykonywania pejzaży kolażem.
Zajmuje się również sztuką ludową. Twórczyni ma specyficzne i charakterystyczne sposoby zarówno wykonywania jak i układania kwiatów oraz girland pod obrazy. Robi kwiaty na zamówienia do muzeum, skansenu, na wieńce dożynkowe oraz prywatnie. Prowadzi kursy wykonywania kwiatów i ozdób obrzędowych z bibuły. Prace artystki biorą udział w konkursach i wystawach. W 2005r. uczestniczyła w I Konkursie Plastyki Obrzędowej, który odbył się w GOK Podegrodzie.

 

Ciągło Janina

Mieszkanka Podegrodzia, przez wiele lat zajmowała się regionalnym haftem podegrodzkim. W latach 50-tych prowadziła kółko hafciarskie przy Szkole Podstawowej w Podegrodziu. Swoim haftem ozdabiała stroje zespołu "Podegrodzie" i szaty liturgiczne dla miejscowego kościoła parafialnego. Zajmowała się również renowacją sztandarów, wykonywała piękne pamiątki z Podegrodzia np. mini kapelusiki oraz inne ozdoby regionalne.
Na swoim koncie miała wiele wystaw, pokazów, między innymi w Okręgowym Muzeum w Nowym Sączu, Wojewódzki Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Ponadto ściśle współpracowała z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Podegrodziu. Pani Janina była prekursorką i nauczycielem wśród podegrodzkich hafciarek.

 

Drabik Elżbieta

Mieszkanka Stadeł, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu, hafciarka i mistrzyni wykonywania kwiatów z bibuły. Od wielu lat pasjonuje się tymi dziedzinami folkloru. Bierze czynny udział w różnego typu imprezach folklorystycznych prezentując swoje dzieła zarówno hafciarskie jak i kunszt wykonywania kwiatów i ozdób obrzędowych. Prace pani Elżbiety cechuje oryginalność, pomysłowość i estetyka wykonania. Pani Elżbieta chętnie dzieli się swoimi umiejętnościami na rozmaitych warsztatach i zajęciach z adeptami trudnej sztuki wykonywania kwiatów i ozdób obrzędowych. Kwiaty wykonane przez twórczynię znajdują się Muzeum Etnograficznym w Krakowie, zdobią pomieszczenia Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu a wiele prac znajduje nabywców wśród indywidualnych odbiorców. W dziedzinie haftów pani Elżbieta posiada także znaczne osiągnięcia. Haftuje elementy strojów ludowych, przedmioty użytkowe typu serwety i obrusy.

 

 

Duda Krystyna

  Przynależność do organizacji społeczno-kulturalnych i gospodarczych:
 • Stowarzyszenie Twórców Ludowych (Lublin 11.11.1979r)
 • Spółdzielcze Zrzeszenie Wytwórców Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Cepeli"
 • Zrzeszenie Chałupników i wytwórców Domowych 12.02.1977r
  Udział w konkursach i wystawach sztuki ludowej (amatorskiej), krajowych i zagranicznych:
 • Trzeci Bienale Współczesnej Twórczości Ludowej woj. nowosądeckiego
 • Czechosłowacja - Bratysława
 • Podegrodzi e 1985 - za zajęcie 1 miejsca w konkursie "Plastyki obrzędowej"
 • Podegrodzie 1985 - wystawa Ludowej Twórczości Artystycznej
  Prace w zbiorach muzealnych:
 • Wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Plastyki Obrzędowa Toruń 1983r.
 • Muzeum Okręgowe Lublin - 1981r
 • Skansen Falkowa -Nowy Sącz
 • Podegrodzie Muzeum Regionalne
 • Muzeum Okręgowe - Nowy Sącz
  Nagrody:
 • Podziękowania za długoletnią pracę twórczą Kraków 1984r
  Odznaczenia:
 • Medal 40-lecia Polski Ludowej
 • Zasłużony działacz Kultury
  Stypendia i inne źródła pomocy finansowej z tytułu uprawianej twórczości:
 • Emerytura twórcza
  Odbiorcy prac twórcy:
 • Prywatni odbiorcy
 • Milenium Kraków
CHARAKTERYSTYKA TWÓRCZOŚĆI ARTYSTYCZNEJ

Artystka mieszkała w Podegrodziu. Od 15-tego roku życia wykonywała kwiaty z bibuły, różdżki weselne, bukiety, pająki i podłaźniczki. Swoją twórczość prezentowała na pokazach sztuki ludowej w Szkole Kultury Letniej w Krakowie, Nowym Sączu, Toruniu oraz w Bratyslavie na Słowacji, a także w Niemczech.
Jej prace znajdują się w muzeach okręgowych w Lublinie i Nowym Sączu. Są również często wykorzystywane jako rekwizyty przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Podegrodzie".

Krystyna Duda w swym dorobku kulturalnym posiada wiele osiągnięć jako śpiewaczka ludowa. Była trzykrotną zdobywczynią I miejsca w konkursie "Drużbacka" w Nowym Sączu i Piwnicznej oraz dwukrotną laureatką "Sabałowych bajań" w Bukowinie Tatrzańskiej, za śpiew ludowy. Podczas tej imprezy zajęła II miejsce w konkursie gawędziarzy, prezentując autentyczną gwarę Lachów Sądeckich. Wychowała i wyszkoliła wielu następców swojej profesji.
Od 1979 roku była członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oraz Cepelii i Zrzeszenia Chałupników.

Zmarła w styczniu 2013r.

 

Gancarczyk Władysław

  Przynależność do organizacji społeczno-kulturalnych i gospodarczych:
 • Stowarzyszenie Twórców Ludowych (Lublin)
  Udział w konkursach i wystawach sztuki ludowej (amatorskiej), krajowych i zagranicznych:
 • Krynica- wystawa ludowej twórczości
 • Nowy Targ ,Piwniczna,Podegrodzie ,Łódź
 • 1988r. - Podegrodzie - wystawa ludowej twórczości artystycznej zorganizowanej w ramach Telewizyjnego Turnieju Gminy.
  Prace w zbiorach muzealnych:
 • Muzeum Regionalne-Podegrodzie
 • Muzeum Etnograficzne-Nowy Sącz.
CHARAKTERYSTYKA TWÓRCZOŚĆI ARTYSTYCZNEJ

Władysław Garncarczyk od 1952r. aktywnie zajmował się rzadko występującą w regionie twórczości ludową tj. malarstwem na szkle. Od 1986r. był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych - Zarząd Główny w Lublinie. Na szczególne uznanie zasługuje fakt, iż swoje znakomite prace wykonywał lewą ręką, gdyż prawej nie posiadał. Będąc inwalidą w sposób mistrzowski malował swe obrazy, w których dominuje tematyka ludowa regionu Lachów Podegrodzkich, a także tematyka religijna. Swoją pracą kultywował piękną tradycję malarstwa na szkle oraz kulturę ludową i religijną. Jego prace znalazły miejsce m.in. w muzeum w Krakowie, Toruniu i Warszawie. Ponadto osobiście organizował wiele wystaw na terenie całej Polski, w których przedstawiał swoje prace. Wystawy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Stowarzyszenie Twórców Ludowych wysyłało jego prace na wystawę do byłego ZSRR, która wzbudziła bardzo duże zainteresowanie. Brał udział w różnego rodzaju konkursach, w których wielokrotnie został nagrodzony i wyróżniony. Swoje zamiłowania do twórczości ludowej umiejętnie przekazywał młodemu pokoleniu ucząc malarstwa na szkle, na różnego rodzaju warsztatach i kółkach plastycznych organizowanych przez siebie we własnym domu, jak również przez Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu, z którym prze wiele lat współpracował. W przeszłości w swoim domu prowadził świetlicę wiejską, gdzie społecznie przekazywał tajniki malarstwa ludowego młodzieży odwiedzającej świetlicę.

Zmarł w kwietniu 2005r.

 

Kwoka Bronisława

  Udział w konkursach i wystawach sztuki ludowej (amatorskiej), krajowych i zagranicznych:
 • Podegrodzie - konkurs podłaźniczek
 • Nowy Sącz -Konkurs Twórców Ludowych /udział w Bienale/
 • 1988r -Podegrodzie wystawa zorganizowana w ramach Telewizyjnego Turnieju Gmin
 • 1991r. - wystawa GOK Podegrodzie
  Nagrody:
 • Nowy Sącz -nagroda za podłaźniczki
  Odbiorcy prac twórcy:
 • Odbiorcy prywatni (kosze z różami, kwiaty, bukiety polne)
  Bibliografia: notatki w prasie, katalogi, artykuły, audycje radiowo-telewizyjne o życiu i twórczości:
 • Gazeta Krakowska

Artystka jest mieszkanką Juraszowej. Jest mistrzynią w robieniu kwiatów z bibuły. Wykonuje piękne kwiaty do strojenia świętych obrazów w chałupach i przydrożnych kapliczkach oraz na palmy wielkanocne. Bierze czynny udział w konkursach Podłaźniczek oraz licznych wystawach. Wielokrotna laureatka i zdobywczyni głównych nagród w Przeglądzie Podłaźniczek i Eksponatów Kolędniczych. Od młodych lat robiła bukiety kwiatów,palmy dla siebie i znajomych. Nauczyła się tego sama. Za młodzieńczych lat pracowała w Związku "WICI" a potem Z.M.P.

 

Ledniowski Stanisław

Jest mieszkańcem Brzeznej. Jako nauczyciel przeszedł na emeryturę, ale pozostał czynny. Oprócz działalności w radzie duszpasterskiej przy parafii w Brzeznej, pisze poezję i zajmuje się malarstwem. Uprawia malarstwo temperowe na pilśni i akrylowe na płótnie. Tematyką jego prac są kwiaty i architektura Starego Sącza. Wiersze poświęcone są głównie nadziei i miłości. Nie pomija spraw dotyczące regionu Lachów Sądeckich i wydarzeń współczesnych. W 2002 roku w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Sączu zaprezentował swoje obrazy na wystawie, połączonej z wieczorem poezji. Przedstawił na niej ponad 50 prac malarskich i jako twórca czytał swoje wiersze. Wernisaż i wieczór poetycki zgromadził wielu miłośników malarstwa i poezji. W swoim dorobku Stanisław Ledniowski ma ponad 100 obrazów, z których 20 znajduje się w rękach prywatnych.

4 września 2003 roku w WBP w Nowym Sączu otwarto wystawę jego prac, na której prezentowanych jest 65 obrazów.

 

Leśniak Anna

- ur. 1899r. zam. Gostwica 217. Haftem regionalnym trudniła się już od 14- tego roku życia wykonując hafty na poduszkach, serwetach, makatkach ściennych. Haftowała stroje dla Zespołu "Podegrodzie". Uczestniczyła w wielu wystawach sztuki ludowej organizowanych w Nowym Sączu, Zakopanem, Krakowie oraz w Podegrodziu.

 

 

Liber Anna

  Udział w konkursach i wystawach sztuki ludowej (amatorskiej), krajowych zagranicznych:
 • 1976r - wystawa w Szkole Podstawowej nr 12 w Nowym Sączu
 • GOK Podegrodzie -wystawa malarstwa na papierze
 • Klub w Podegrodziu
 • Nowy Sącz Biennale
 • 1991r. - wystawa GOK Podegrodzie
 • 10 lutego 2006r. - wystawa w Muzeum Etnograficznym w Krakowie pt. "Radosny Świat Anny Liber"
 • Od 8 grudnia 2006 do 4marca 2007r. - wystawa malarstwa Anny Liber w Muzeum Nikifora w Krynicy
  Nagrody:
 • Biennale - wyróżnienie w formie pieniężnej
 • Busko Zdrój - 1 miejsce

Anna Liber to artystka ludowa, mieszkanka Podrzecza. Obdarowana wielkim talentem i artystyczną wyobraźnią, malowała na tekturze, delikatnymi, rozbielonymi barwami ujętymi subtelnymi konturami. W swojej twórczości przedstawia otaczającą ją najbliższą okolicę, a więc wieś, pole, kościół, wśród których umieszcza główne postacie, te ze świata Boskiego i ziemskiego.

Bardzo ciekawe są podpisy, mocno rozbudowane, np. "Lato, są żniwa, rolnik orze na zasiew poplony, skowronki mu śpiewają, ptaszki robaczki zbierają. Pielgrzymka idzie do Limanowej".
W Gazecie Wyborczej z 04.08.2003 r., krytyk napisał:
"(...) Na wystawie w kamienicy Hipolitów warto zobaczyć tylko obrazy Anny Liber. Reszta to wyroby ludowopodobne (...)".

Anna Liber tworzyła również poezję. Oto fragment jej pięknego wiersza o Podegrodziu:

" Jest miodzy głorkami wiosecka
koło Starego Sącza miastecka
na lewym brzegu rzyki Dunajec
a jest niom Płodegrodzie..."

CHARAKTERYSTYKA TWÓRCZOŚĆI ARTYSTYCZNEJ

Od 1976r zaczęła malować na szkle, papierze, deskach, pilśniach. Sama zaczęła malować. Malowała wzory regionalne, widoki, kościoły, kapliczki, zwierzęta, widoki górskie, wesela podegrodzkie.

Zmarła w sierpniu 2006 roku.

 

 

Liber Marek

Marek Liber urodzony 22.04.1963r. zajmuje się malarstwem od 2007r. Tematyka jego obrazów jest różna, głównie: kapliczki, pejzaże i widoki. Technika malarstwa: farby temperowe, plakatowe i akwarelowe.

Jego pierwszą wystawą, była wystawa pokonkursowa członków Klubów Twórczych i Wystaw Zbiorowych Sądeckiego oddziału TPSP - Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu.

Pierwszy sukces to specjalne wyróżnienie przyznane przez Fundację Cepelia z Warszawy, zdobyte w 2007r. Jak mówi, "Ta nagroda to mój pierwszy sukces w malowaniu obrazów i zachęta do dalszego malowania obrazów..."

 

Lizoń Józef

  Przynależność do organizacji społeczno - kulturalnych i gospodarczych :
 • Stowarzyszenie Twórców Ludowych (STL w Lublinie - 1984 r.)
 • Spółdzielcze Zrzeszenie Wytwórców Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Cepelia"
 • CHSS Warszawa - Nowy Sącz
 • PAX Warszawa
  Udział w konkursach i wystawach sztuki ludowej (amatorskiej), krajowych i zagranicznych:
 • Konkurs Karpat Nowy Sącz
 • Toruń, Kraków, Podegrodzie - Dom Kultury
 • Nowy Sącz, Limanowa, Stary Sącz
 • 1991r. - wystawa GOK Podegrodzie
  Praca w zbiorach muzealnych:
 • Nowy Sącz, Kraków, Toruń, Warszawa.
  Nagrody:
 • 1 miejsce - Konkurs młodzieżowy
 • Wyróżnienie na ogólnopolskim plenerze rzeźb monumentalnej - "Tur no 80"
  Odbiorcy prac artysty:
 • Chrześcijańskie Stowarzyszenie - Warszawa
 • PAX - Nowy Sącz
 • Odbiorcy indywidualni
 • Parafia rzymsko - katolicka /Francja, USA, Kanada/
  Bibliografia: notatki w prasie, katalogi, artykuły, audycje radiowo - telewizyjne o życiu i twórczości:
 • Kurier Polski, Panorama Północy, Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Dunajec, Chłopska Droga, katalogi pokonkursowe
 • dwie audycje radiowe, trzy audycje telewizyjne, film dokumentalny
 • I program telewizji - Turniej Gminny Podegrodzie - Jodłownik.
CHARAKTERYSTYKA TWÓRCZOŚĆI ARTYSTYCZNEJ

Lizon Józef urodził się we wsi Rogi w Gminie Podegrodzie, dnia 13 marca 1949 roku. Młode lata spędził przy rodzinie, uczęszczał do szkoły podstawowej w Rogach. Już w szkole podstawowej zaczął interesować się rzeźbą szopki, z którą chodził po kolędzie. Uczęszczał do ZSZ w Starym Sączu, ucząc się stolarki. Po ukończeniu ZSZ rozpoczął pracę w Rudzie Śląskiej jako stolarz. Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej, wybudował dom z pracownią rzeźbiarską.
Brał udział w wielu konkursach oraz kiermaszach i plenerach rzeźbiarskich. Oprócz rolnictwa cały czas zajmuje się rzeźbą. Planuje założenie własnej galerii rzeźby.

Józef Lizoń jest jednym z nielicznych w regionie rzeźbiarzy, obdarzony niezwykłymi umiejętnościami rzeźbiarskimi i twórczymi. Od młodzieńczych lat kultywuje tradycję Lachów Podegrodzkich, którą przede wszystkim przekazuje w swoich pracach. Oprócz tematyki ludowej związanej z regionem lachowskim, w swoich pracach przedstawia tematykę religijną.

Od 12 grudnia 1984 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Swoje prace pokazywał na różnego rodzaju wystawach i plenerach rzeźbiarskich na terenie całej Polski jak również poza jej granicami m.in. Francja, Niemcy, Szwajcaria, Genewa. Jego trzy rzeźby znajdują się w galerii Muzeum Watykańskiego. Rzeźbił również dla prezydenta USA - Busha, od którego posiada specjalne podziękowanie. W 1999 roku otrzymał nagrodę Krakowskiej Izby Rzemieślniczej - "Rzemieślnik roku 1999".
Na terenie swojej posesji, wokół swojego domu i wewnątrz, utworzył Skansen Rzeźby Monumentalnej, który jest bardzo chętnie odwiedzany przez liczne wycieczki. Jest mistrzem rzemiosła snycerskiego, brał udział o ogólnopolskim plenerze artystycznym w Szamotułach. W listopadzie 1986 roku swoje prace udostępnił do nagrań filmu pt. "Droga" Wytwórni Filmowej "Semafor". Wykonał ponad 100 kilkumetrowych krzyży do kościołów oraz 10 ołtarzy kościelnych. Jest członkiem Stowarzyszenia Lachów Sądeckich.
Artysta wykonuje również płaskorzeźby, a prawie każda praca ma jakąś historię.
Jego córka Elżbieta ukończyła Liceum Plastyczne im. Antoniego Kenara w Zakopanem, Małgorzata - Szkołę Tkactwa w Bobowej, syn Józef szkolony był przez ojca.
Jak mówi sam twórca: "...przez te rzeźby chcę upiększyć naszą wioskę i parafię i naszą ziemię sądecką. Chcę pozostawić ślad, że w Rogach żył jakiś rzeźbiarz. Po to, to robię i taki mam cel..."

Strona internetowa artysty: http://www.skansen.podegrodzie.iap.pl/

 

Lorczyk Janina

Mieszkanka Podegrodzia, twórczyni ludowa zajmująca się haftem regionalnym. Ozdabia nim stroje zespołu "Podegrodzie", obrusy, serwety, a także szaty liturgiczne dla miejscowego kościoła parafialnego. Pani Janina Lorczyk zaprojektowała i wykonała haftem regionalnym stułę, którą Zespół "Podegrodzie" wręczył Janowi Pawłowi II w czasie audiencji.
Od wielu lat współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Podegrodziu służąc radą i pomocą w organizacji i wykonaniu różnego typu imprez i przedsięwzięć folklorystycznych. Hafciarka przez kilka lat prowadziła zajęcia kółka hafciarskiego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu. Ma na swym kącie wiele nagród i wyróżnień zdobytych w różnych konkursach i wystawach, pokazach i przeglądach sztuki ludowej. Jest również mocno związana z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca "Podegrodzie", w którym od wielu lat tańczy i śpiewa a także uzupełnia i konserwuje stroje ludowe. Prace pani Janiny Lorczyk są chętnie nabywane przez prywatne osoby, gdyż odznaczają się pięknym haftem, estetyką wykonania, bogatym wzornictwem i kolorystyką.

  Udział w konkursach i wystawach sztuki ludowej (amatorskiej), krajowych i zagranicznych:
 • 1988r.- udział w wystawie zorganizowanej w ramach Telewizyjnego Turnieju Gmin - Podegrodzie /maj 1988r/
 • 1991r. - wystawa GOK Podegrodzie

Od roku 1960 wyszywała przede wszystkim stroje regionalne (kaftany, kamizelki, portki). Brała udział w wielu wystawach m.in.w Limanowej,gdzie zdobyła 1 miejsce.

 

Lorczyk Janina Kazimiera

Jest podegrodzką hafciarką ludową. Od kilku lat prowadzi szkółkę haftu ludowego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu. Dzieci poznają techniki haftu regionalnego, jego specyfikę, kolorystykę oraz charakterystyczne wzory.
Twórczyni ozdabia motywami podegrodzkimi serwety, obrusy i inne przedmioty użytkowe. Prace artystki brały udział w różnych konkursach i wystawach, które miały miejsce w GOK i Szkołach. Nieodmiennie prace pani Janiny budzą zainteresowanie wśród gości kolorystyką i oryginalnością.

 

Nawalaniec Janina

Mieszkanka Podegrodzia urodzona w 1923 roku. Od roku 1955 zajmowała się haftowaniem regionalnych strojów Lachów Sądeckich. Według zgodnej opinii fachowców była jedną z niewielu osób znających właściwy wzór haftu podegrodzkiego. Wyszyła 50 gorsetów, 45 kamizelek, około 120 koszul, 25 czepców i wiele obrusów, serwet i bieżników. Jej haftem ozdobione są stroje zespołu "Podegrodzie". Wyszywała również stroje dla zespołów polonijnych w USA. Prowadziła zajęcia haftu ludowego organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu.
Brała również udział w przedstawieniach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury, między innymi w "Gościu oczekiwanym", "Jasełkach", o o. Stanisławie Papczyńskim.

 

Nawalaniec Katarzyna

Mieszkanka Podegrodzia urodzona w 1910 roku. Wykonywała prace z zakresu haftu regionalnego już od 10-tego roku życia. Przez wiele lat haftowała stroje dla zespołu regionalnego "Podegrodzie", jednocześnie będąc jego członkiem. Układała teksty piosenek do repertuaru tego zespołu.
Uczestniczyła w konkursie sztuki ludowej w Starym Sączu (1972 rok), gdzie zajęła 1 miejsce, eksponując prace wykonane haftem podegrodzkim. Ponadto brała udział w wielu konkursach i wystawach organizowanych przez instytucje kulturalne byłego powiatu nowosądeckiego oraz wystawiała swe prace w Domu Kultury w Podegrodziu.

 

Potoniec Antoni

Twórca ludowy mieszkający w Olszanie. Wszechstronnie uzdolniony. Rzeźbiarz i malarz ale przede wszystkim wspaniały gawędziarz ludowy posiadający w swym repertuarze wiele legend, gadek i opowiadań w gwarze Lachów Sądeckich. Wielokrotny zdobywca pierwszych miejsc na "Lachowskim Godoniu - Przeglądzie Gawędziarzy Ludowych Regionu Lachów Sądeckich". Uczestnik wielu imprez folklorystycznych między innymi Dnia Podegrodzkiego w Krakowie, festynów ludowych organizowanych przez GOK. Od wielu lat współpracujący z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Podegrodziu, uświetniający wiele imprez swoimi gawędami i opowiadaniami.

 

Szabla Kunegunda

  Udział w konkursach i wystawach sztuki ludowej (amatorskiej), krajowych i zagranicznych:
 • Stary Sącz, Kraków ,Tarnów ,Podegrodzie
 • 1988r -wystawa zorganizowana w ramach Telewizyjnego Turnieju Gmin -Podegrodzie.
 • 1991r. - wystawa GOK Podegrodzie.
  Prace w zbiorach muzealnych:
 • Muzeum Regionalne w Podegrodziu
 • Muzeum "Milenium" w Krakowie
  Nagrody:
 • Muzeum Regionalne w Podegrodziu
 • Muzeum Etnograficzne w Nowym Sączu
 • Muzeum Etnograficzne w Podegrodziu
  Odznaczenia :
 • Zakopane - Krzyż dla twórców ludowych
  Odbiorcy prac artysty:
 • Osoby prywatne
 • Muzeum w Nowym Sączu /Falkowa/
  Bibliografia, notatki w prasie, katalogi, artykuły, audycje radiowo-telewizyjne o życiu i twórczości:
 • Telewizja - Kronika Kraków

Po wojnie w 1947 zaczęła haftować. Samouk, udzielała pomocy innym osobom prywatnym.
Haftowała bluzki, gorsety, obrusy, serwety i inne hafty podegrodzkie.

 

Waligóra Stefania

Stefania Waligóra jest mieszkanką wsi Olszanka w gminie Podegrodzie. Pasją pani Stefanii jest malarstwo. Mimo wielu prac związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego zawsze znajduje czas na swoją pasję. Przy malowaniu, jak sama mówi, wspaniale odpoczywa. W swoich pracach prezentuje przede wszystkim wspomnienia wsi i okolicy z dzieciństwa oraz okresu dorastania. Maluje pola, łąki ,kwiaty, scenki rodzajowe oraz liczne kapliczki przydrożne.

Używając farb plakatowych i olejnych tworzy na tekturze, papierze i pilśni oraz płótnie niepowtarzalne krajobrazy, zatrzymane w kadrze sceny z życia dawnej wsi, piękne bukiety z kwiatów łąk i pól. Od niedawna zaczęła interesować się malowaniem na szkle. Współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Podegrodziu. Pani Stefania swoją twórczość prezentowała na różnych pokazach i konkursach. W lipcu 2007 r Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu zorganizował pani Stefanii wernisaż i indywidualną wystawę prac, którą podziwiali działacze kultury, rodzina i przyjaciele pani Stefanii a także liczni zwiedzający.

 

Waśko Kunegunda

Zamiłowanie do tradycji ludowych wyniosła ze swojego domu rodzinnego. Jako dziecko związana była z zespołem pieśni i tańca "Małe Podegrodzie". Uczestniczyła również w zajęciach kółka muzycznego. Po ukończeniu Studium Nauczycielskiego podjęła pracę w Technikum Rolniczym w Marcinkowicach, gdzie założyła zespół folklorystyczno - taneczny. Po powrocie do Podegrodzia rozpoczęła naukę muzyki w tutejszej szkole podstawowej. Jednocześnie zajęła się zespołem "Małe Podegrodzie", z którym pracowała przez 25 lat, będąc jego kierownikiem i horeografem, poświęcając mu swój cały wolny czas.

Swoją pasją zaraziła swojego męża i dzieci,którzy grali w kapeli. Dzięki jej pracy grupa osiągnęła wysoki poziom artystyczny o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia.

W 1997 roku po przejściu na emeryturę, zrezygnowała z prowadzenia zespołu. Będąc wielką znawczynią folkloru podegrodzkiego, chętnie dzieli się z innymi posiadaną wiedzą. Zajmuje się również hafciarstwem.

  Udział w konkursach i wystawach sztuki ludowej (amatorskiej) - krajowych i zagranicznych:
 • Wystawa w skansenie w Falkowej
 • 1991r. - wystawa GOK Podegrodzie

 

Wierzycki Wojciech

Mieszkaniec wsi Olszana. Jego pasją i dziedziną, w której był mistrzem było wykonywanie pięknie rzeźbionych drewnianych zegarów. Tej pasji poświęcił całe swoje życie. Jego prace zdobią kolekcje prywatne a także znajdują się w różnych muzeach. Wszystkie zegary wykonywane zostały ręcznie, ozdabiane pięknie rzeźbami. Każda z prac ma swoją "duszę" i jest niepowtarzalna.

  Udział w konkursach i wystawach sztuki ludowej (amatorskiej), krajowych i zagranicznych:
 • 1975r. - udział w wystawach ludowej twórczości artystycznej w Domu Kultury w Podegrodziu
 • 1976r. wystawa w Piwnicznej
  Prace w zbiorach muzealnych:
 • Od około 1970r współpracował z Muzeum Etnograficznym w Nowym Sączu
  Odbiorcy prac artysty:
 • Indywidualni odbiorcy kraju i zagranicą (Stany Zjednoczone).

Od 1975r wykonywał rzeźby w drzewie, prace konserwacyjne rzeźb w drzewie, jednak głównie rzeźbione zegary.

 

Witecka Maria

Hafciarka z Gostwicy, urodzona w 1897 roku. Była członkiem Związku Twórców "Milenium" w Krakowie.
Działalność twórczą rozpoczęła od 14-tego roku życia haftując wzorem podegrodzkim serwety, makatki na ścianę, poduszki. Od 1960 roku haftowała stroje dla zespołów regionalnych. Jej prace znajdują się w Muzeum Regionalnym w Podegrodziu, Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu oraz w Krakowie.

 

Wnęk Maria

  Udział w konkursach i wystawach sztuki ludowej (amatorskiej), krajowych i zagranicznych:
 • Berlin, Monachium, Paryż, Zagrzeb, Genewa
 • Brała udział w wystawach i kiermaszach sztuki ludowej na terenie całego kraju
  Prace w zbiorach muzealnych:
 • Muzeum etnograficzne - Nowy Sącz
 • Muzeum etnograficzne - Kraków
 • Muzeum etnograficzne - Warszawa
  Bibliografia: notatki w prasie, katalogi, artykuły, audycje radiowo -telewizyjne o życiu i twórczości:
 • W 1983r. Muzeum Etnograficzne wydało książkę "Malarstwo Marii Wnęk" napisaną w języku polskim,
 • angielskim i niemieckim.

Maria Wnęk - mieszkanka Olszanki - zajmuje poczesne miejsce wśród współczesnych twórców ludowych - amatorów. Zaliczana jest do grupy prymitywistów - artystów wewnętrznej potrzeby. Odkryta została w 1963 roku przez Ewę Harsdorf. Pracując w Nowym Sączu brała udział w zajęciach zespołu plastycznego przy Domu Kultury "Kolejarz", a jej obrazy zostały dostrzeżone podczas wystawy prac artystów - amatorów.
Tematem prac są własne przeżycia duchowe wynikające z jej głębokiej religijności, oraz ważniejsze wydarzenia ze swojego życia. Malowała na papierze, tekturze, pilśni, rzadziej na sklejce i płótnie, przy użyciu farb plakatowych, olejnych i lakierów. Malowała kwiaty, rzadziej zwierzęta. Rejestrowała na obrazach ważniejsze wydarzenia ze swojego życia, bogate doznania i przeżycia duchowe. Brała udział w konkursach, a jej prace wystawione były w Berlinie, Monachium, Paryżu, Zagrzebiu i Genewie.
Obrazy Marii Wnęk znajdują się w zbiorach muzeów etnograficznych w Nowym Sącz, Krakowie i Warszawie oraz Art Brut w Lozannie. W 1983 roku w języku polskim, niemieckim i angielskim wydana została książka "Malarstwo Marii Wnęk".

Zmarła 12 kwietnia 2005r.

 

Wojtas Zofia

Mieszkanka Podegrodzia, twórczyni ludowa parająca się wykonywaniem kwiatów z bibuły. Ma swój styl i oryginalne sposoby wykonywania kwiatów i komponowania bukietów kwiatowych. Trudnej sztuki wykonywania kwiatów nauczyła się od swojej mamy. Wykonane przez panią Zofię kwiaty zdobią palmy wielkanocne, znajdują się w Skansenie w Nowym Sączu, Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu oraz u indywidualnych odbiorców. Chętnie bierze udział w różnych pokazach i warsztatach prezentując swój kunszt oraz dzieląc się umiejętnościami z innymi uczestnikami. Brała udział w Konkursie Plastyki Obrzędowej, który odbył się w GOK Podegrodzie.

 

Zimowska Bronisława

Wielki talent artystyczny, umiłowanie do regionu i kultury ludowej wyniesione z domu rodzinnego uczyniły z niej prawdziwą skarbnicę wiedzy na temat autentycznej kultury lachowskiej. Od 1937 roku, z niewielkimi przerwami związana była z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca "Podegrodzie" będąc jego tancerką. Pomagała również w tworzeniu programów artystycznych grupy. Była konsultantem zespołów folklorystycznych "Lachy" i "Sądeczoki". Uczyła tańca lachowskiego zespoły polonijne, które uczestniczyły w festiwalach w Rzeszowie.
Przez wiele lat współpracowała z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu i Sądeckim Parkiem Etnograficznym, w którym organizowała wystawy i pokazy, m.in. dla Międzynarodowej Konferencji Etnograficznej Specjalistów ds. Tradycyjnego Pożywienia. Swoją wiedzę wielokrotnie przekazywała widzom i słuchaczom polskiego radia i telewizji oraz uczniom i studentom etnografii. Była współtwórcą i głównym konsultantem dokumentalnego filmu TVP o tradycyjnym zwyczaju lachowskim "Wiązowiny". Jest autorką wielu scenariuszy do przedstawień ludowych, które były wystawiane pod jej kierownictwem. Prowadziła grupy teatralne i taneczne w Gminnym Ośrodku Kultury i Szkole Rolniczej w Podegrodziu. Jej pełna pasji praca w znaczący sposób przyczyniła się do podtrzymywania pięknej tradycji lachowskiej.

 

Zygmunt Rozalia

  Przynależność do organizacji społeczno-kulturalnych i gospodarczych:
 • Stowarzyszenie Twórców Ludowych (STL -Lublin)
  Udział w konkursach i wystawach sztuki ludowej (amatorskiej), krajowych i zagranicznych:
 • Nowy Sącz, Sanok, Warszawa, Podegrodzie
 • 1988r. - wystawa zorganizowana w ramach Telewizyjnego Turnieju Gmin
 • 1991r. - wystawa GOK Podegrodzie
  Prace w zbiorach muzealnych:
 • Muzeum Regionalne w Podegrodziu
  Stypendia i inne źródła pomocy finansowej z tytułu uprawnionej twórczości:
 • Renta twórcza
CHARAKTERYSTYKA TWÓRCZOŚĆI ARTYSTYCZNEJ

Od 1956r zajmowała się literacką twórczością ludową oraz plastyką obrzędową. Pisała wiersze okolicznościowe, przyśpiewki ludowe. Wykonywała kwiaty, wieńce dożynkowe.
Rozalia Zygmunt była jedną z nielicznych osób zajmujących się plastyką obrzędową i poezją ludową. Od 1950 roku czynnie zajmowała się twórczością ludową, robiąc kwiaty z bibuły, różdżki weselne, pająki i podłaźniczki, kwiaty na palmy wielkanocne. Jej wyjątkowe zdolności twórcze można było podziwiać na różnego rodzaju wystawach, kiermaszach itp., na których przedstawiała swoje prace. Jej kwiaty i bukiety wykorzystywany są również do ozdabiania kapeluszy strojów podegrodzkich, zwłaszcza dla Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Podegrodzie". W sposób mistrzowski tworzyła autentyczne, tradycyjne kwiaty regionu Lachów Podegrodzkich. Swoje umiejętności przekazywała młodzieży na różnego rodzaju warsztatach plastycznych.

Od 13 czerwca 1986 roku była członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w dziedzinie plastyki obrzędowej i poezji ludowej.

Oprócz plastyki obrzędowej zajmowała się poezją ludowa, którą pomimo braku odpowiedniego wykształcenia i zaawansowanego wieku, tworzyła w sposób mistrzowski. Doceniona została poprzez wiele wyróżnień i nagród. W 1985 roku wzięła udział w III Biennale Współczesnej Twórczości Ludowej w województwie nowosądeckim i zdobyła drugą nagrodę. W roku 1989 wzięła udział w konkursie poetyckim "Skrzydło Pegaza", a w 1984 roku w konkursie dla poetów ludowych "Kwiaty Polskie" w Krakowie.
Należy podkreślić, że już w 1954 roku brała udział w konkursie poetów ludowych województwa krakowskiego, gdzie zdobyła wyróżnienie.