Strona www-gok-podegrodzie.net wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu przeglądania naszego serwisu. 

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

PROTOKÓŁ

z posiedzenia Komisji Artystycznej oceniającej

XL Gminny Przegląd Plastyki Obrzędowej

okresu Bożego Narodzenia

spisany w Podegrodziu w dniu 20 XII 2017 r.

Komisja Artystyczna w składzie:

  1. Magdalena Kroh – etnograf
  2. Benedykt Kafel – etnograf – MCK „Sokół” w Nowym Sączu

 po obejrzeniu i gruntownej ocenie 45 podłaźniczek i pająków oraz 36 szopek i rekwizytów kolędniczych, postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody:

 KATEGORIA  PODŁAŹNICZEK  TRADYCYJNYCH:

- Grand Prix i nagrodę pieniężną w kwocie 200 złotych przyznano

  • Lorczyk Janina  – Podegrodzie  / 21 /

-  4  równorzędne I  miejsca i nagrody pieniężne po 170  złotych przyznano podłaźniczkom :

  • Nr 1 - Koło Gospodyń Wiejskich w Mokrej Wsi
  • Nr 9 – Świetlica w Naszacowicach
  • Nr 29 –
  • Nr 17 –

 -  7  równorzędnych II miejsc i nagrodę pieniężną po 100  złotych przyznano podłaźniczkom:

  • Nr 8 – Świetlica w Podrzeczu
  • Nr 11 –
  • Nr 28 –
  • Nr 31 -  SKO  przy SP w Podegrodziu
  • Nr 34 –
  • Nr 35 – Anna i Jakub Pajor Podegrodzie
  • Nr 36 – Przedszkole Gminne w Podegrodziu

 

-  2 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 70 złotych przyznano podłaźniczkom:

  • Nr 22 –
  • Nr 23 –

 

-  8 wyróżnień  / dyplomy / podłaźniczkom:

  • Nr 24 –
  • Nr 25 –
  • Nr 32 - 
  • Nr 39 –
  • Nr 40 - 
  • Nr 41-
  • Nr 42-
  • Nr 44-

 

KATEGORIA PODŁAŹNICZEK WSPÓŁCZESNYCH:

 

  • - I miejsca -  NIE  PRZYZNANO

 

-   5 równorzędnych II miejsc i nagrody  pieniężne w wysokości  100  złotych przyznano podłaźniczkom:

 

  • Nr 5 – Szkoła Podstawowa w MOKREJ WSI
  • Nr 12 – Świetlica Brzezna - Litacz
  • Nr 15 -  SP w Brzeznej - Litaczu
  • Nr 19 – Świetlica w Mokrej Wsi
  • Nr 38 -  

 

- III miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie  70  złotych przyznano podłaźniczce:

           

  • Nr 27 -  

- 8  wyróżnień  / dyplomy / podłaźniczkom;

 

  • Nr 2 - 
  • Nr 3 - 
  • Nr 26 - 
  • Nr 33 - 
  • Nr 43 - 
  • Nr 45 - 
  • Nr 37 - 
  • Nr 20 -  Świetlica Mokra Wieś

 

KATEGORIA  PAJĄKÓW:

 - 3 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie  170  złotych przyznano pająkom :

  • Nr 7  - Świetlica Naszacowice
  • Nr 6   -  Warsztaty Bibułkarskie przy GOK
  • Nr 16 -  Daniel i Justyna Orzeł ROGI

 

- 4 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne 100  złotych przyznano pracom :

  • Nr 13  -  Szkoła Podstawowa w Stadłach
  • Nr 10  -  Bronisława  Pasiut  / Podegrodzie
  • Nr 14  -  Szkoła Podstawowa w Stadłach
  • Nr 18  -  Kl. IV Szkoła Podstawowa w Gostwicy

 

-  2 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 70  złotych przyznano pracom:

  • Nr 4 –
  • Nr 30 – SKO  w Rogach

 

KATEGORIA  SZOPEK TRADYCYJNYCH :

 

-   I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 170 zł przyznano pracy:

  • Nr 4 – Jakub Talarczyk / Podegrodzie

 

-  5 równorzędnych  II miejsc i nagrody pieniężne po 100  złotych przyznano pracom:

  • Nr 10 – Wioletta  Wojnarowska / Olszanka
  • Nr 18 –  Olchawa Nikola   /
  • Nr 25 -  Świetlica Mokra Wieś
  • Nr 28 -  Aktyw Biblioteczny  SP w Olszance / kl. II
  • Nr 33 – Szkoła Podstawowa w Stadłach

 

- 7 równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne po 70  złotych przyznano pracom:

 

  • Nr 3  -  Julia Dadaś / kl. III / Podegrodzie
  • Nr 5  -  Paulina, Julita, Krzysztof LIBER  / Rogi
  • Nr 12 – Bodziony Emilia / kl. IB  SP Podegrodzie
  • Nr 14 -  Sułocha Klaudia  / kl. IIIC  SP  Podegrodzie
  • Nr 26 -  Maja i Lena Ciurka  / Niepubliczne Przedszkole „Kraina Bajek”
  • Nr 30 -  Amelia Turek / kl. IB Naszacowice
  • Nr 36 -  Gminne przedszkole w Podegrodziu

 

- 7 wyróżnień  / dyplomy / pracom:

  • Nr 8 –  Barbara Bodziony Podegrodzie
  • Nr 16 – Bodziony Oskar / kl IIB Podegrodzie
  • Nr 19 – Sędzimir Julita  / kl.II B Podegrodzie
  • Nr 20 –  Kumurkiewicz Aurelia / kl. IIIA  Podegrodzie
  • Nr 23 –  Wiktor Nowak   / kl. III A  Podegrodzie
  • Nr 31 –  Kamila Majerska  / Podegrodzie SP
  • Nr 34 -  Jakub Kmiecik  / kl.IIA SP Podegrodzie

 

KATEGORIA  REKWIZYTÓW KOLĘDNICZYCH :

 

-   I miejsca nie przyznano

 

-  II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 100  złotych przyznano pracy:

  • Nr 29 – Nicola i Daria DRABIK  / Stadła

-  III miejsca nie przyznano

 

- wyróżnienie i nagrodę w postaci dyplomu przyznano pracy:

Nr 2 – Julia Migacz  / Gostwica

 

KATEGORIA  SZOPEK WSPÓŁCZESNYCH :

 

-   I miejsca nie przyznano

-  2 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł przyznano pracom:

  • Nr 27 – Natalia Pasiut / Niepubliczne Przedszkole „Kraina Bajek”
  • Nr 35 – Pasiut Natalia   / Podegrodzie 150

 

- 7 równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne po 70  złotych przyznano pracom

  • Nr 1  -  Aleksandra Klag  / Rogi 42
  • Nr 6  -  Wiktoria Wyrostek / kl. IA  SP Podegrodzie
  • Nr 7  -  Adrianna Pasiut  / kl. IA  SP Podegrodzie
  • Nr 9  -  Paweł Bodziony
  • Nr 11 – Olszak Jakub   / kl. IIIA  SP Podegrodzie
  • Nr 21  -  Kinga Pasoń  / kl. III B   SP Podegrodzie
  • Nr 24  -  Lorczyk Marcin  / kl. IIIB  SP Podegrodzie

 

- 5 wyróżnień i nagrody w postaci dyplomu przyznano pracom:

 

           Nr 13 – Kozik Magdalena  / kl. IIIB  SP Podegrodzie

            Nr 15 -  Zielińska Wiktoria  / kl. III B  SP Podegrodzie

            Nr 17 – Gomółka Patrycja  / kl. II B  SP Podegrodzie

            Nr 22 – Kapusta  Julia  / Podegrodzie

            Nr 32 -  Jessica  Samek   / Podegrodzie

  

Komisja Artystyczna wyraża radość, że konkurs podłaźniczek, pająków i rekwizytów kolędniczych jest organizowany od 40 lat. Zauważamy coraz większe zainteresowanie uczestników w zakresie tradycyjnych podłaźniczek, cieszy więc nas, że ich dawne, piękne formy są nadal wykonywane. Zwracamy uwagę, by przy tradycyjnych podłaźniczkach
i pająkach, szopkach  rezygnować  z krojonych owoców (cytryn, pomarańczy, jabłek),
oraz ze współczesnych wstążek, gipsowych figurek w szopkach. Równocześnie zachęcamy do staranniejszego wykonywania przedstawianych na konkurs przedmiotów, bardziej precyzyjnego wycinania opłatków na podłaźniczkach. Prosimy też, by na tradycyjnych podłaźniczkach nie zawieszać jeżyków z papieru (używanych dawniej do ozdoby choinek), baniek szklanych i łańcuszków, ozdób robionych szydełkiem, aniołków z waty i bibuły.
W podłaźniczkach współczesnych dowolny jest każdy materiał, najważniejsze są walory artystyczne.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wysiłek i zaangażowanie, a Gminnemu Ośrodkowi Kultury  za zorganizowanie konkursu.

                                                          

                                                                       Na tym protokół zakończono i podpisano

                                                                                                          Magdalena Kroh

                                                                                                          Benedykt Kafel