Strona www-gok-podegrodzie.net wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu przeglądania naszego serwisu. 

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od 40 lat, w okresie świąt Bożego Narodzenia, Gminny Ośrodek  Kultury w Podegrodziu organizuje „Konkurs Podłaźniczek i Eksponatów Kolędniczych”. W dniu 20 grudnia 2017 roku jury, w skład którego wchodzą etnografowie Magdalena Kroh i Benedykt Kafel, oceniło  prace zgłoszone do konkursu. Spośród  45  podłaźniczek i pająków,  2 eksponatów kolędniczych oraz 36 szopek wybrano te najpiękniejsze i najbardziej oryginalne  i zgodne z tradycją regionu

Konkurs  cieszy się stale rosnącą popularnością. Podłaźniczki, pająki i eksponaty kolędnicze na konkurs wykonywane są przez indywidualne osoby, przez klasy i szkoły, przez osoby dorosłe , młodzież
i dzieci. Tegoroczne eksponaty wg opinii Jury prezentują bardzo wysoki poziom artystyczny a także wyjątkową zgodność z tradycją. Zgłoszone do konkursu podłaźniczki i pająki wykonane są z bardzo różnych materiałów i w różnych stylach. Niektóre z nich przypominają te najstarsze, zrobione z czubka świerka, zawieszonego wierzchołkiem w dół i przybranego opłatkami, jabłkami, szyszkami itp.

Są prace wykonane ze słomy w formie kopułki. Przyozdobione są misternie wyciętymi opłatkami, światami  oraz owocami leśnymi i bibułami lub wstążkami. Wszystkie te ozdoby spełniały w starych wiejskich obrzędach ważną  funkcję magiczną i były symbolem płodności i urodzaju.

We współczesnych podłaźniczkach funkcja dekoracyjna zdominowała dawną, obrzędową. Pojawiło się na nich więcej ozdób współczesnych, jak łańcuchy z papieru lub bibuły, gwiazdki ze staniolu, wreszcie szklane, fabryczne bańki choinkowe.

 Niemniej dzięki przywiązaniu do tradycji, a także dzięki konkursowi organizowanemu przez GOK w Podegrodziu, od wielu już lat ten stary element Godnich Świąt, jakim była podłaźniczka  znany jest i kultywowany do dziś, a przede  wszystkim dzielnie konkuruje na tym terenie z choinką. O przywiązaniu do tradycji świadczyć może fakt, iż wiele podłaźniczek  wykonali najmłodsi mieszkańcy gminy.

Organizatorzy konkursu serdecznie zapraszają wszystkich do obejrzenia tej pięknej wystawy i podziwiania nagrodzonych prac .