Strona www-gok-podegrodzie.net wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu przeglądania naszego serwisu. 

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

PROTOKÓŁ

 posiedzenia Komisji Artystycznej 35. Konkursu Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych
i Drużbów Weselnych DRUZBACKA, który odbył się w Podegrodziu w dniach 11–14 maja 2017 r.

 

Komisja w składzie:

Aleksandra Szurmiak-Bogucka         – etnomuzykolog

Jadwiga Adamczyk                           – muzyk – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

Artur Czesak                                      – językoznawca

Benedykt Kafel                                 – etnograf – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

 

Po przesłuchaniu i gruntownej ocenie 161 prezentacji konkursowych, których wykonawcy pochodzili z siedmiu powiatów (dębickiego, gorlickiego, jasielskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, suskiego) z województw małopolskiego i podkarpackiego, w tym: 28 muzyk (20 dorosłych, 5 młodzieżowych i 3 dziecięcych), 46 instrumentalistów
(22 dorosłych, 8 młodzieżowych, 16 dziecięcych), 29 grup śpiewaczych dorosłych,
33 śpiewaków solistów (17 dorosłych, 8 młodzieżowych, 8 dziecięcych), 9 mistrzów
z uczniami, 16 drużbów weselnych, w tym dwóch starostów – postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I.         KONKURS MUZYK LUDOWYCH

 

Kategoria dorosłych:

 

  • Nagrodę główną w postaci „Złotych Basów” i nagrodę pieniężną w wysokości
    800 zł przyznano muzyce GORCANIE z Niedźwiedzia
  • 3 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 700 zł otrzymują muzyki:

– PODEGRODZIE (grupa starsza) z Podegrodzia

– JURKOWIANIE z Jurkowa

– DUCHAC z Suchej Beskidzkiej

  • 2 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 600 zł otrzymują muzyki:

SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca

– DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej

  • 3 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 500 zł otrzymują muzyki:

      – SKALNIK z Kamionki Wielkiej

      BŁANKOWIANY z Piwnicznej-Zdroju

      – KLĘCZANY z Klęczan

  • 6 wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują muzyki:

– PODEGRODZIE (grupa młodsza) z Podegrodzia

– JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej

– ROŻNOWIOKI z Rożnowa

– TRZEBUŃSKIE KLISZCZAKI z Trzebuni

– RZPiT LACHY z Nowego Sącza

– LIMANOWIANIE z Limanowej

 

Dyplomy uczestnictwa otrzymują muzyki:

– ZE STRONIA

– NISKOWIOKI z Niskowej

– PIECUCHY z Nawojowej

– SŁOPNICZANIE ze Słopnic

– Z WILKOWISKA

 

Kategoria młodzieżowa:

 

I miejsca nie przyznano

  • 2 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 400 zł otrzymują muzyki:

– SMYCKI z Kamienicy

– LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej

  • 2 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 300 zł otrzymują muzyki:

– JEDLICKA z Piwnicznej-Zdroju

– LIMANOWIANIE z Limanowej

  • 1 wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje muzyka SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca

 

Kategoria dziecięca:

 

I miejsca nie przyznano

II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje muzyka PODEGRODZIE z Podegrodzia

2 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują muzyki:

BYSTRO KICORA z Przysietnicy

MALI CORNI z Piwnicznej-Zdroju

 

II         KONKURS INSTRUMENTALISTÓW

 

Kategoria dorosłych:

Nagrodę główną w postaci „Złotych Skrzypiec” i kwotę 260 zł otrzymuje Jakub Guzik z Juszczyna

 

·         3 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 200 zł otrzymują:

            – Władysław Obrzut ze Stróż

            – Eugeniusz Kopera z Brzysk

            – Andrzej Krzysztofiak z Koniny

·         6 równorzędnych II miejsc i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymują:

      – Iwona Gawlak z Mordarki

      – Piotr Obrzut z Piwnicznej-Zdroju

      – Jan Jania z Poręby Wielkiej

      – Sławomir Kurek z Wilkowiska

      – Rafał Kapera z Krasnego-Lasocic

      – Konrad Poręba z Małej Wsi

·         4 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 100 zł otrzymują:

      – Józef Tokarczyk z Mordarki

      – Bronisław Kaczor z Poręby Wielkiej

      – Adam Pawlik ze Starego Sącza

      – Kacper Górski z Polnej

  • 1 wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje Paweł Szkarłat z Brzeznej

Dyplomy uczestnictwa otrzymują Piotr Buczek z Piwnicznej-Zdroju, Stanisław Pajor z Łęk, Krzysztof Serafin z Pisarzowej, Paweł Bednarz z Koniny, Maksymilian Motyka z Ptaszkowej, Krzysztof Kosecki ze Skrzętli-Rojówki, Tadeusz Matuła z Kąclowej.

 

Kategoria młodzieżowa:

           

  • I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje:

– Samuel Guzik z Juszczyna

  • II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje:

      – Karolina Ruchała z Piątkowej

  • 2 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

– Rita Burza z Chełmca

– Dominik Polak z Juszczyna

  • wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje:

– Tomasz Kosecki ze Skrzętli-Rojówki

 

Dyplomy uczestnictwa otrzymują Piotr Kostrzewa z Brzeznej, Karol Siciarz z Męciny i Jerzy Jurkowski z Mokrej Wsi.

 

Kategoria dziecięca:

 

Nagrodę im. Rudolfa Józefowskiego wraz z kwotą 200 zł otrzymuje Marta Kosecka ze Skrzętli-Rojówki.

 

·         I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje:

– Jakub Kapera z Jodłownika

·         4 równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

      – Kacper Nowak z Wilczych Dołów

      – Kacper Dudzik z Kamienicy

      – Kinga Lelito z Nawojowej

      – Hubert Adamczyk z Poręby Wielkiej

·         4 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

      – Krzysztof Kubuszek z Bieńkówki

      – Patrycja Dudzik z Łostówki

      – Wojciech Tabor z Sadku

      – Wojciech Jabcoń z Juszczyna

  • wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje:

      – Krystian Babik z Gostwicy

 

Dyplomy uczestnictwa otrzymują Hubert Citak z Kamienicy, Łucja Wojtas z Kamienicy, Jakub Janur ze Świniarska, Faustyna Ceremuga z Juszczyna, Paweł Smaciarz z Niedźwiedzia.

 

III       KONKURS GRUP ŚPIEWACZYCH W KATEGORII DOROSŁYCH:

 

Nagrodę główną w postaci „Złotego Słowika” wraz z kwotą 400 zł otrzymuje żeńska grupa śpiewacza LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej

 

·         2 równorzędne I miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w kwocie po 300 zł otrzymują grupy:

– żeńska DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju

– żeńska ZBYRCOK z Juszczyna

·         4 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 250 zł otrzymują grupy:

      – żeńska MSZALNICZANIE z Mszalnicy

      – męska ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy

      – żeńska z Podegrodzia

      – SENIOR z Dębicy

·         7 równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne w kwocie po 200 zł otrzymują grupy:

– żeńska GORCE z Kamienicy

– żeńska WILKOWICANIE z Wilkowiska

            – żeńska CIEŚLICA z Zawoi

            – GÓRALE ŁĄCCY z Łącka

            – BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego

            – STAROŚCINY ECHA JAWORZA z Ptaszkowej

            – żeńska SPOD KICEK z Mordarki

  • 6 wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują:

– SKALNIK z Kamionki Wielkiej

– NASZA SKAWICA ze Skawicy

– BŁANKOWIANY z Piwnicznej-Zdroju

– ZIEMIA SUSKA z Suchej Beskidzkiej

– Z GMINY NIEDŹWIEDŹ

– LIMANOWIANIE z Limanowej

 

Dyplomy uczestnictwa otrzymują: JAKUBKOWIANKI z Łososiny Dolnej, męska KIJOM WORCI z Pisarzowej, męska KIYRPECKI z Łącka, KAMIONCZANKI z Kamionki Wielkiej, ZR DOLINA SŁOMKI ze Stronia, WÓJTOWIACY z Wójtowej, MSZANICANKI z Mszany Dolnej, KGW ze Stadeł, RZPiT LACHY z Nowego Sącza.

 

IV       KONKURS ŚPIEWU SOLOWEGO

 

Kategoria dorosłych:

 

Nagrodę główną w postaci „Złotego Słowika” wraz z kwotą 180 zł otrzymuje Stanisław Tokarczyk z Nawojowej.

 

  • 2 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymują:

– Beata Bochnia z Biecza

– Leszek Migacz z Niskowej

  • 3 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 120 zł otrzymują:

– Anna Kowalska-Wicherek z Makowa Podhalańskiego

– Maria Nowak z Osielca

– Robert Kowalik z Bączej-Kuniny

  • 6 równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne w kwocie po 100 zł otrzymują:

Dorota Tokarz z Nowego Sącza

– Małgorzata Pasiut z Podrzecza

– Katarzyna Janus z Ptaszkowej

– Barbara Stożek z Mszany Dolnej

– Jolanta Koralik z Łyczanej

– Irena Stopa z Jordanowa

Wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje Mariola Lorek z Przyszowej.

 

Dyplomy uczestnictwa otrzymują: Karolina Zaczek z Łabowej, Marta Bednarz z Koniny, Józefa Hołczyńska z Zawoi, Magdalena Smyda z Piwnicznej-Zdroju.


Kategoria młodzieżowa:

 

  • I miejsca nie przyznano
  • II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje:

      – Natalia Ceremuga z Juszczyna

  • 3 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

      – Patrycja Pogwizd z Zabrzeży

      – Mateusz Szczepaniak z Kamienicy

      – Krystyna Chmielowska z Lipnicy Wielkiej

 

Dyplomy uczestnictwa otrzymują: Urszula Woźniak z Męciny, Anna Łysek z Mszany Dolnej, Katarzyna Tomasiak z Piwnicznej-Zdroju, Faustyna Siedlarz z Ptaszkowej.

 

Kategoria dziecięca:

 

  • 2 równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

      – Karolina Michalik z Lipnicy Wielkiej

      – Witold Sewiło z Szyku

  • II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje:

– Wiktoria Krzyśko z Łącka

  • 3 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

– Justyna Rusnarczyk z Kamienicy

– Joanna Potaczek z Łostówki

– Justyna Lupa z Męciny

 

Dyplomy uczestnictwa otrzymują Bernadetta Łabuz z Mszany Dolnej i Kacper Kawalec z Nowego Sącza

 

V         KONKURS MISTRZ I UCZEŃ

 

Nagrodę główną w postaci Złotego Listka wraz z kwotą 250 zł otrzymuje Piotr Kulig z uczniami Emilem Kłakiem i Anielą Kulig.

 

·         I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 200 zł otrzymuje:

– Wojciech Kubasiak z uczniem Maciejem Kubasiakiem

·         3 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymują:

– Maria Nowak z uczennicami Alessandrą Łygą, Martą Mętel i Gosią Bisagą

– Aleksander Nowak z uczniem Mateuszem Mętlem

– Jakub Drabik z uczniami Anną Więcławek, Patrykiem Cedzidło i Albertem Wąchałą

·         4 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 100 zł otrzymują:

      – Sławomir Bryniak z uczniami Kacprem Michalikiem, Przemysławem Koconiem
          i Patrykiem Bednarkiem

      – Józef Trojan z uczniami Patrykiem Senickim i Klarą Gocek

      – Bronisław Kaczor z uczniami Marcinem Kaczorem i Konradem Kowalczykiem

      – Krzysztof Repetowski z uczniami Dawidem Pałką i Mateuszem Jaworskim

Wszyscy uczniowie otrzymują nagrody rzeczowe.

 

VI       KONKURS DRUŻBÓW ORAZ MOWY STAROSTY WESELNEGO

 

Nagrodę główną w postaci „Złotej Siekierki” i kwotę 300 zł otrzymuje Stanisław Źrałka, starosta z Piwnicznej-Zdroju.

·         2 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 250 zł otrzymują:

– Rafał Kasieczka z Klęczan

– Tadeusz Woźniak z Witowic Dolnych

·         2 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 200 zł otrzymują:

– Jan Lorek z Przyszowej

– Dawid Ciągło z Podegrodzia

  • 2 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymują:

– Damian Stosur z Łukowicy

– drużba Józef Wójtowicz i starosta Marian Janik ze Słopnic

  • 3 równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

– Łukasz Wąsowicz z Chomranic

– Mariusz Adamek z Marcinkowic

– Marcin Ćwiklik z Gabonia

 

Dyplomy uczestnictwa otrzymują: Aleksander Czapka z Wójtowej, Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza, Paweł Bernasiewicz z Kamionki Wielkiej, Jacek Kowalski z Pisarzowej, Marek Krzyżak z Pisarzowej, Tomasz Kuźma ze Świdnika.

Na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą Komisja rekomenduje: instrumentalistów Władysława Obrzuta ze Stróż i Stanisława Kurka z Wilkowiska, muzyki GORCANIE z Niedźwiedzia, DUCHAC z Suchej Beskidzkiej, mistrza Wojciecha Kubasiaka z uczniem oraz żeńską grupę śpiewaczą DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju.

Na Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów
i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania”, który odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej w sierpniu br., Komisja zakwalifikowała:

instrumentalistów:

            dorosłych: Jakuba Guzika z Juszczyna, Władysława Obrzuta ze Stróż, Eugeniusza Koperę z Brzysk i Andrzeja Krzysztofiaka z Koniny

            młodzieżowych: Samuela Guzika z Juszczyna

            dziecięcych: Martę Kosecką ze Skrzętli-Rojówki i Jakuba Kaperę z Jodłownika

grupy śpiewacze: żeńskie LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej, DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju i ZBYRCOK z Juszczyna

śpiewaków solistów:

            dorosłych: Stanisława Tokarczyka z Nawojowej, Beatę Bochnię z Biecza, Leszka Migacza z Niskowej

drużbów weselnych: Stanisława Źrałkę, starostę z Piwnicznej-Zdroju, Rafała Kasieczkę z Klęczan, Tadeusza Woźniaka z Witowic Dolnych.

 

Organizatorami tegorocznej imprezy są:

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu

Fundatorami nagród finansowych są:

Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu w kwocie 2.000 zł

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w kwocie 15.000 zł

 

Fundatorem nagród rzeczowych jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

 

Komisja wyraża zadowolenie z powodu stałego i wciąż wzrastającego zainteresowania udziałem w Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA w Podegrodziu. W bieżącym roku komisja artystyczna obejrzała, wysłuchała i oceniła 161 prezentacji z różnych regionów południowej Polski. Poziom merytoryczny i artystyczny został uznany za wysoki, co wyrażono w licznych nagrodach przyznanych uczestnikom. Starania wykonawców o przypomnienie dawnych, tradycyjnych pieśni i muzyki pozwalają na coraz to wnikliwsze poznawanie i kultywowanie odchodzącej już w niepamięć lub zmieniającej swe formy kultury ludowej. Szczęśliwie istnieją wciąż w terenie szkoły ludowego muzykowania, które kształcą dzieci i młodzież. Szczęśliwie też pracują dorośli zorganizowani w zespołach ludowych lub indywidualnie troszczący się o rozwój własny i zarazem podtrzymujący kulturę swych małych ojczyzn wzbogacającą narodowe dziedzictwo. Pomimo to komisja w dalszym ciągu apeluje o dbałość w zakresie ludowej gwary, odpowiedniego stroju, śpiewu i gry instrumentalnej charakterystycznej dla lokalnej społeczności, w której żyją i działają uczestnicy konkursu.

O randze tutejszego konkursu świadczy możliwość udziału jego laureatów w ogólnopolskim festiwalu w Kazimierzu Dolnym, gdzie publiczność z innych regionów ma szansę zapoznania się z bogactwem ludowej kultury i tradycji regionów prezentujących się podczas DRUZBACKI. Jest to wysokiej klasy promocja województw, powiatów i gmin południowej Polski.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w sprawną organizację konkursu; pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu na czele z Panem Dyrektorem Krzysztofem Bodzionym oraz Panu Dyrektorowi Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Antoniemu Malczakowi wraz z pracownikami Sekcji Dziedzictwa Działu Animacji i Dziedzictwa Kulturowego, a także niezastąpionemu konferansjerowi jubileuszowej DRUZBACKI w Podegrodziu Marianowi Wójtowiczowi.

 

 Na tym protokół zakończono i podpisano

1.       

2.       

3.       

4.       

1
P R O T O K Ó Ł
posiedzenia Komisji Artystycznej 35. Konkursu Muzyk, Instrumentalistów,
Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA, który odbył się
w Podegrodziu w dniach 11–14 maja 2017 r.
AKloemksiasjnad rwa Sskzłuardmziiaek: -Bogucka – etnomuzykolog
Jadwiga Adamczyk – muzyk – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu
Artur Czesak – językoznawca
Benedykt Kafel – etnograf – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu
Po przesłuchaniu i gruntownej ocenie 161 prezentacji konkursowych, których wykonawcy
pochodzili z siedmiu powiatów (dębickiego, gorlickiego, jasielskiego, limanowskiego,
myślenickiego, nowosądeckiego, suskiego) z województw małopolskiego i podkarpackiego,
w tym: 28 muzyk (20 dorosłych, 5 młodzieżowych i 3 dziecięcych), 46 instrumentalistów
(22 dorosłych, 8 młodzieżowych, 16 dziecięcych), 29 grup śpiewaczych dorosłych,
33 śpiewaków solistów (17 dorosłych, 8 młodzieżowych, 8 dziecięcych), 9 mistrzów
z uczniami, 16 drużbów weselnych, w tym dwóch starostów – postanowiła przyznać
następujące nagrody i wyróżnienia:
I. KONKURS MUZYK LUDOWYCH
Kategoria dorosłych:
 Nagrodę główną w postaci „Złotych Basów” i nagrodę pieniężną w wysokości
800 zł przyznano muzyce GORCANIE z Niedźwiedzia
 3 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 700 zł otrzymują muzyki:
– PODEGRODZIE (grupa starsza) z Podegrodzia
– JURKOWIANIE z Jurkowa
– DUCHAC z Suchej Beskidzkiej
 2 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 600 zł otrzymują
muzyki:
– SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca
– DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej
 3 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 500 zł otrzymują
muzyki:
– SKALNIK z Kamionki Wielkiej
– BŁANKOWIANY z Piwnicznej-Zdroju
– KLĘCZANY z Klęczan
 6 wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują muzyki:
– PODEGRODZIE (grupa młodsza) z Podegrodzia
– JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej
– ROŻNOWIOKI z Rożnowa
– TRZEBUŃSKIE KLISZCZAKI z Trzebuni
– RZPiT LACHY z Nowego Sącza
– LIMANOWIANIE z Limanowej
Dyplomy uczestnictwa otrzymują muzyki:
– ZE STRONIA
2
– NISKOWIOKI z Niskowej
– PIECUCHY z Nawojowej
– SŁOPNICZANIE ze Słopnic
– Z WILKOWISKA
Kategoria młodzieżowa:
I miejsca nie przyznano
 2 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 400 zł otrzymują
muzyki:
– SMYCKI z Kamienicy
– LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej
 2 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 300 zł otrzymują
muzyki:
– JEDLICKA z Piwnicznej-Zdroju
– LIMANOWIANIE z Limanowej
 1 wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje muzyka SZCZYRZYCANIE ze
Szczyrzyca
Kategoria dziecięca:
I miejsca nie przyznano
II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje muzyka PODEGRODZIE z Podegrodzia
2 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują muzyki:
– BYSTRO KICORA z Przysietnicy
– MALI CORNI z Piwnicznej-Zdroju
II KONKURS INSTRUMENTALISTÓW
KatNegaogrrioad dęo grłoóswłyncąh :w postaci „Złotych Skrzypiec” i kwotę 260 zł otrzymuje Jakub Guzik
z Juszczyna
 3 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 200 zł otrzymują:
– Władysław Obrzut ze Stróż
– Eugeniusz Kopera z Brzysk
– Andrzej Krzysztofiak z Koniny
 6 równorzędnych II miejsc i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymują:
– Iwona Gawlak z Mordarki
– Piotr Obrzut z Piwnicznej-Zdroju
– Jan Jania z Poręby Wielkiej
– Sławomir Kurek z Wilkowiska
– Rafał Kapera z Krasnego-Lasocic
– Konrad Poręba z Małej Wsi
 4 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 100 zł otrzymują:
– Józef Tokarczyk z Mordarki
– Bronisław Kaczor z Poręby Wielkiej
– Adam Pawlik ze Starego Sącza
– Kacper Górski z Polnej
 1 wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje Paweł Szkarłat z Brzeznej
3
Dyplomy uczestnictwa otrzymują Piotr Buczek z Piwnicznej-Zdroju, Stanisław Pajor z Łęk,
Krzysztof Serafin z Pisarzowej, Paweł Bednarz z Koniny, Maksymilian Motyka z Ptaszkowej,
Krzysztof Kosecki ze Skrzętli-Rojówki, Tadeusz Matuła z Kąclowej.
Kategoria młodzieżowa:
 I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje:
– Samuel Guzik z Juszczyna
 II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje:
– Karolina Ruchała z Piątkowej
 2 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:
– Rita Burza z Chełmca
– Dominik Polak z Juszczyna
 wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje:
– Tomasz Kosecki ze Skrzętli-Rojówki
Dyplomy uczestnictwa otrzymują Piotr Kostrzewa z Brzeznej, Karol Siciarz z Męciny i Jerzy
Jurkowski z Mokrej Wsi.
Kategoria dziecięca:
Nagrodę im. Rudolfa Józefowskiego wraz z kwotą 200 zł otrzymuje Marta Kosecka ze
Skrzętli-Rojówki.
 I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje:
– Jakub Kapera z Jodłownika
 4 równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:
– Kacper Nowak z Wilczych Dołów
– Kacper Dudzik z Kamienicy
– Kinga Lelito z Nawojowej
– Hubert Adamczyk z Poręby Wielkiej
 4 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:
– Krzysztof Kubuszek z Bieńkówki
– Patrycja Dudzik z Łostówki
– Wojciech Tabor z Sadku
– Wojciech Jabcoń z Juszczyna
 wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje:
– Krystian Babik z Gostwicy
Dyplomy uczestnictwa otrzymują Hubert Citak z Kamienicy, Łucja Wojtas z Kamienicy,
Jakub Janur ze Świniarska, Faustyna Ceremuga z Juszczyna, Paweł Smaciarz
z Niedźwiedzia.
III KONKURS GRUP ŚPIEWACZYCH W KATEGORII DOROSŁYCH:
Nagrodę główną w postaci „Złotego Słowika” wraz z kwotą 400 zł otrzymuje
żeńska grupa śpiewacza LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej
 2 równorzędne I miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w kwocie po 300 zł
otrzymują grupy:
4
– żeńska DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju
– żeńska ZBYRCOK z Juszczyna
 4 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 250 zł otrzymują grupy:
– żeńska MSZALNICZANIE z Mszalnicy
– męska ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy
– żeńska z Podegrodzia
– SENIOR z Dębicy
 7 równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne w kwocie po 200 zł otrzymują
grupy:
– żeńska GORCE z Kamienicy
– żeńska WILKOWICANIE z Wilkowiska
– żeńska CIEŚLICA z Zawoi
– GÓRALE ŁĄCCY z Łącka
– BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego
– STAROŚCINY ECHA JAWORZA z Ptaszkowej
– żeńska SPOD KICEK z Mordarki
 6 wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują:
– SKALNIK z Kamionki Wielkiej
– NASZA SKAWICA ze Skawicy
– BŁANKOWIANY z Piwnicznej-Zdroju
– ZIEMIA SUSKA z Suchej Beskidzkiej
– Z GMINY NIEDŹWIEDŹ
– LIMANOWIANIE z Limanowej
Dyplomy uczestnictwa otrzymują: JAKUBKOWIANKI z Łososiny Dolnej, męska
KIJOM WORCI z Pisarzowej, męska KIYRPECKI z Łącka, KAMIONCZANKI
z Kamionki Wielkiej, ZR DOLINA SŁOMKI ze Stronia, WÓJTOWIACY
z Wójtowej, MSZANICANKI z Mszany Dolnej, KGW ze Stadeł, RZPiT LACHY
z Nowego Sącza.
IV KONKURS ŚPIEWU SOLOWEGO
Kategoria dorosłych:
Nagrodę główną w postaci „Złotego Słowika” wraz z kwotą 180 zł otrzymuje
Stanisław Tokarczyk z Nawojowej.
 2 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymują:
– Beata Bochnia z Biecza
– Leszek Migacz z Niskowej
 3 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 120 zł otrzymują:
– Anna Kowalska-Wicherek z Makowa Podhalańskiego
– Maria Nowak z Osielca
– Robert Kowalik z Bączej-Kuniny
 6 równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne w kwocie po 100 zł otrzymują:
– Dorota Tokarz z Nowego Sącza
– Małgorzata Pasiut z Podrzecza
– Katarzyna Janus z Ptaszkowej
– Barbara Stożek z Mszany Dolnej
– Jolanta Koralik z Łyczanej
5
– Irena Stopa z Jordanowa
Wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje Mariola Lorek z Przyszowej.
Dyplomy uczestnictwa otrzymują: Karolina Zaczek z Łabowej, Marta Bednarz
z Koniny, Józefa Hołczyńska z Zawoi, Magdalena Smyda z Piwnicznej-Zdroju.
Kategoria młodzieżowa:
 I miejsca nie przyznano
 II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje:
– Natalia Ceremuga z Juszczyna
 3 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:
– Patrycja Pogwizd z Zabrzeży
– Mateusz Szczepaniak z Kamienicy
– Krystyna Chmielowska z Lipnicy Wielkiej
Dyplomy uczestnictwa otrzymują: Urszula Woźniak z Męciny, Anna Łysek
z Mszany Dolnej, Katarzyna Tomasiak z Piwnicznej-Zdroju, Faustyna Siedlarz
z Ptaszkowej.
Kategoria dziecięca:
 2 równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:
– Karolina Michalik z Lipnicy Wielkiej
– Witold Sewiło z Szyku
 II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje:
– Wiktoria Krzyśko z Łącka
 3 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:
– Justyna Rusnarczyk z Kamienicy
– Joanna Potaczek z Łostówki
– Justyna Lupa z Męciny
Dyplomy uczestnictwa otrzymują Bernadetta Łabuz z Mszany Dolnej i Kacper
Kawalec z Nowego Sącza
V KONKURS MISTRZ I UCZEŃ
Nagrodę główną w postaci Złotego Listka wraz z kwotą 250 zł otrzymuje Piotr Kulig
z uczniami Emilem Kłakiem i Anielą Kulig.
 I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 200 zł otrzymuje:
– Wojciech Kubasiak z uczniem Maciejem Kubasiakiem
 3 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymują:
– Maria Nowak z uczennicami Alessandrą Łygą, Martą Mętel i Gosią Bisagą
– Aleksander Nowak z uczniem Mateuszem Mętlem
– Jakub Drabik z uczniami Anną Więcławek, Patrykiem Cedzidło i Albertem Wąchałą
 4 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 100 zł otrzymują:
– Sławomir Bryniak z uczniami Kacprem Michalikiem, Przemysławem Koconiem
i Patrykiem Bednarkiem
– Józef Trojan z uczniami Patrykiem Senickim i Klarą Gocek
6
– Bronisław Kaczor z uczniami Marcinem Kaczorem i Konradem Kowalczykiem
– Krzysztof Repetowski z uczniami Dawidem Pałką i Mateuszem Jaworskim
Wszyscy uczniowie otrzymują nagrody rzeczowe.
VI KONKURS DRUŻBÓW ORAZ MOWY STAROSTY WESELNEGO
Nagrodę główną w postaci „Złotej Siekierki” i kwotę 300 zł otrzymuje Stanisław Źrałka,
starosta z Piwnicznej-Zdroju.
 2 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 250 zł otrzymują:
– Rafał Kasieczka z Klęczan
– Tadeusz Woźniak z Witowic Dolnych
 2 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 200 zł otrzymują:
– Jan Lorek z Przyszowej
– Dawid Ciągło z Podegrodzia
 2 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymują:
– Damian Stosur z Łukowicy
– drużba Józef Wójtowicz i starosta Marian Janik ze Słopnic
 3 równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:
– Łukasz Wąsowicz z Chomranic
– Mariusz Adamek z Marcinkowic
– Marcin Ćwiklik z Gabonia
Dyplomy uczestnictwa otrzymują: Aleksander Czapka z Wójtowej, Tadeusz Wielgus
z Nowego Sącza, Paweł Bernasiewicz z Kamionki Wielkiej, Jacek Kowalski
z Pisarzowej, Marek Krzyżak z Pisarzowej, Tomasz Kuźma ze Świdnika.
Na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad
Wisłą Komisja rekomenduje: instrumentalistów Władysława Obrzuta ze Stróż
i Stanisława Kurka z Wilkowiska, muzyki GORCANIE z Niedźwiedzia, DUCHAC
z Suchej Beskidzkiej, mistrza Wojciecha Kubasiaka z uczniem oraz żeńską grupę
śpiewaczą DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju.
Na Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów
i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania”, który odbędzie się w Bukowinie
Tatrzańskiej w sierpniu br., Komisja zakwalifikowała:
– instrumentalistów:
dorosłych: Jakuba Guzika z Juszczyna, Władysława Obrzuta ze Stróż, Eugeniusza
Koperę z Brzysk i Andrzeja Krzysztofiaka z Koniny
młodzieżowych: Samuela Guzika z Juszczyna
dziecięcych: Martę Kosecką ze Skrzętli-Rojówki i Jakuba Kaperę z Jodłownika
– grupy śpiewacze: żeńskie LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej, DOLINA POPRADU
z Piwnicznej-Zdroju i ZBYRCOK z Juszczyna
– śpiewaków solistów:
dorosłych: Stanisława Tokarczyka z Nawojowej, Beatę Bochnię z Biecza, Leszka
Migacza z Niskowej
– drużbów weselnych: Stanisława Źrałkę, starostę z Piwnicznej-Zdroju, Rafała Kasieczkę
z Klęczan, Tadeusza Woźniaka z Witowic Dolnych.
OMragłoapnoizlsaktioer Camenit treugmo rKouclztnureyj iSmOpKrÓezŁy wsą N: owym Sączu
Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu
7
Fundatorami nagród Starostwo Powiatowe w fi nNaonwsoywmy Scąhc sząu: w kwocie 2.000 zł
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w kwocie 15.000 zł
Fundatorem nagród rzeczowych jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym
Sączu
Komisja wyraża zadowolenie z powodu stałego i wciąż wzrastającego zainteresowania
udziałem w Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów
Weselnych DRUZBACKA w Podegrodziu. W bieżącym roku komisja artystyczna obejrzała,
wysłuchała i oceniła 161 prezentacji z różnych regionów południowej Polski. Poziom
merytoryczny i artystyczny został uznany za wysoki, co wyrażono w licznych nagrodach
przyznanych uczestnikom. Starania wykonawców o przypomnienie dawnych, tradycyjnych
pieśni i muzyki pozwalają na coraz to wnikliwsze poznawanie i kultywowanie odchodzącej
już w niepamięć lub zmieniającej swe formy kultury ludowej. Szczęśliwie istnieją wciąż
w terenie szkoły ludowego muzykowania, które kształcą dzieci i młodzież. Szczęśliwie też
pracują dorośli zorganizowani w zespołach ludowych lub indywidualnie troszczący się
o rozwój własny i zarazem podtrzymujący kulturę swych małych ojczyzn wzbogacającą
narodowe dziedzictwo. Pomimo to komisja w dalszym ciągu apeluje o dbałość w zakresie
ludowej gwary, odpowiedniego stroju, śpiewu i gry instrumentalnej charakterystycznej dla
lokalnej społeczności, w której żyją i działają uczestnicy konkursu.
O randze tutejszego konkursu świadczy możliwość udziału jego laureatów w ogólnopolskim
festiwalu w Kazimierzu Dolnym, gdzie publiczność z innych regionów ma szansę zapoznania
się z bogactwem ludowej kultury i tradycji regionów prezentujących się podczas
DRUZBACKI. Jest to wysokiej klasy promocja województw, powiatów i gmin południowej
Polski.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w sprawną organizację konkursu;
pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu na czele z Panem Dyrektorem
Krzysztofem Bodzionym oraz Panu Dyrektorowi Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ
w Nowym Sączu Antoniemu Malczakowi wraz z pracownikami Sekcji Dziedzictwa Działu
Animacji i Dziedzictwa Kulturowego, a także niezastąpionemu konferansjerowi
jubileuszowej DRUZBACKI w Podegrodziu Marianowi Wójtowiczowi.
Na tym protokół zakończono i podpisano
1.
2.
3.
4.