Strona www-gok-podegrodzie.net wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu przeglądania naszego serwisu. 

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

40 Gminny Przegląd Grup Kolędniczych

w Podegrodziu

Pójdziemy bracia w drogę z wieczora,
Wstąpimy najprzód do tego dwora
I będziemy śpiewać wszędzie o tak wesołej kolędzie
Hej nam kolęda!

Okres Bożego Narodzenia to czas szczególny, oczekiwany przez cały rok. Świętujemy narodziny  Bożego Dzieciątka, cieszymy się, bo dzisiaj w Betlejem wesoła nowina, że Panna czysta porodziła Syna... Ten czas w tradycyjnej kulturze ludowej naznaczony był wielkim bogactwem zwyczajów, obrzędów, wróżb i działań magicznych, wśród których wyróżniają się obrzędy kolędnicze.

We wsiach Lachów Sądeckich jeszcze do niedawna zimową nocą grupy kolędujących przebierańców biegały od domu do domu, niosąc mieszkańcom serdeczność życzeń, wprowadzając śmiech, radość i niezwykłe przeżycia. Trzydzieści dziewięć lat temu zawitały do podegrodzkiego domu kultury.
I zaglądają tam do dziś. Zmieniła się funkcja ich obchodów, ale zwyczaj żyje.
W dawnej tradycji podstawowym celem kolędowania było przyniesienie domownikom pomyślności, dobrobytu, obfitych plonów. Na scenie – podarowanie trochę radości, śmiechu, rozrywki. Ale i przypomnienie zwyczajów ojców.

Równocześnie jest przywoływane na konkursie kolędniczym. Na początku grup nie było wiele. Repertuar zmieniał się i poszerzał, grupy pokazywały coraz różnorodniejsze przedstawienia.

Od samego początku, przez 40 lat, podczas  przeglądu sala Gminnego Ośrodka Kultury jest wypełniona po brzegi. Mali i duzi kolędnicy zawsze mogą liczyć na serdeczne zainteresowanie i życzliwość publiczności. Wiedzą, jak tradycja kolędnicza regionu jest bliska miejscowym ludziom.