Strona www-gok-podegrodzie.net wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu przeglądania naszego serwisu. 

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

PROTOKÓŁ

z posiedzenia Komisji Artystycznej oceniającej

XXXVIX Gminny Przegląd Plastyki Obrzędowej

okresu Bożego Narodzenia

spisany w Podegrodziu w dniu 16 XII 2016 r.

Komisja Artystyczna w składzie:

  1. Magdalena Kroh – etnograf
  2. Benedykt Kafel – etnograf – MCK „Sokół” w Nowym Sączu

 

po obejrzeniu i gruntownej ocenie 47 podłaźniczek i pająków oraz 6 szopek i 3 rekwizytów kolędniczych, postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody:

 

KATEGORIA  PODŁAŹNICZEK  TRADYCYJNYCH:

 - Grand Prix i nagrodę pieniężną w kwocie 200 złotych przyznano

  • Krzysztof Sułkowski  – Podegrodzie / 8 /

 

-  3  równorzędnych  I  miejsc i nagrody pieniężne po 170  złotych przyznano:

  • Świetlica w Naszacowicach  / 6/  
  • Szkoła Podstawowa – Podegrodzie kl. III a / 18 /
  • Świetlica w Naszacowicach  / 47/  

 

-  7  równorzędnych II miejsc i nagrodę pieniężną po 100  złotych przyznano:

  • Szkoła Podstawowa – Podegrodzie kl. I b / 13 /
  • Szkoła Podstawowa – Podegrodzie kl. II b /14 /
  • Szkoła Podstawowa – Podegrodzie kl. IV / 16 /
  • Jakub Pajor   / 38 /
  • Lorczyk Kazimiera /40/
  • Świetlica Podrzecze /42/
  • Julia Mrozek- Olszana /44/

 

-  6 równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne po 70 złotych przyznano:

  • Koło Gospodyń Wiejskich w Stadłach /3/
  • Szkoła Podstawowa w Podegrodziu kl. II a / 10 /
  • Szkoła Podstawowa w Podegrodziu kl. I a / 11/
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Mokrej Wsi  / 29 /
  • Przedszkole Kraina Bajek /36/
  • Szkoła Podstawowa w Podegrodziu kl. III b / 37/

 

-  10 wyróżnień  / dyplomy /

  • Gimnazjum - Podegrodzie kl. III d  / 24 /
  • Gimnazjum - Podegrodzie kl. III c  / 25 /
  • Gimnazjum - Podegrodzie kl. I c / 26 /
  • Gimnazjum - Podegrodzie kl. II c / 27 /
  • Gimnazjum - Podegrodzie kl. II b / 28 /
  • Szkoła Podstawowa w Podegrodziu kl. IV a / 32 /
  • Szkoła Podstawowa w Podegrodziu kl. VI a / 33 /
  • Szkoła Podstawowa w Podegrodziu kl. VI b / 34 /
  • Szkoła Podstawowa w Podegrodziu kl. V b / 35 /
  • Szkoła Podstawowa w Olszanie – kl. III / 43 /

 

KATEGORIA PODŁAŹNICZEK WSPÓŁCZESNYCH:

 - 2 równorzędne  I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 170 złotych,

  • Rachela Mordarska – Brzezna-Litacz   / 31 /
  • Szkoła Podstawowa – Brzezna-Litacz   / 41 /

 

-   3 równorzędne II miejsca i nagrody  pieniężne w wysokości  100  złotych przyznano:

  • Warsztaty Bibułkarskie  / 2 /
  • Joanna Olchawa – Rogi / 17 /
  • Gimnazjum - Podegrodzie kl. III b / 20/

- 7  równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne w kwocie  70  złotych przyznano:

  • SKO Szkoła Podstawowa w Rogach / 9 /
  • Szkoła Podstawowa w Podegrodziu kl. II c / 15 /
  • Gimnazjum - Podegrodzie kl. II d / 21/
  • Gimnazjum - Podegrodzie kl. III a / 22/
  • Szkoła Podstawowa w Mokrej Wsi /30/
  • Pasiut Bronisława /39/
  • Szkoła Podstawowa w Gostwicy /46/

- 2 wyróżnień  / dyplomy /

  • Gimnazjum - Podegrodzie kl. I b  / 19 /
  • Gimnazjum - Podegrodzie kl. II a / 23 /

 

KATEGORIA  PAJĄKÓW:

 -  2 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie  170  złotych przyznano:

  • Nikola Drabik – Stadła   / 5 /
  • Gminne Przedszkole w Podegrodziu /45/

 

- 3 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne 100  złotych przyznano:

  • Samorząd Uczniowski SP w Rogach  / 1 /
  • Nikola Drabik – Stadła   / 4 /
  • Szkoła Podstawowa w Stadłach / 12/

 

-  III miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 70  złotych przyznano:

  • Szkoła Podstawowa w Gostwicy  / 7/

 

KATEGORIA  SZOPEK TRADYCYJNYCH :

 -   I miejsca nie przyznano

 

-  3 równorzędnych  II miejsc i nagroda pieniężna po 100  złotych przyznano:

  • Przedszkole Gminne w Podegrodziu  / 3 /
    • Wojciech Sułkowski – Podegrodzie  / 6 /
    • Bodziony Jakub- Podegrodzie /9/

 

- 3 równorzędne III miejsca i nagroda pieniężna po 70  złotych przyznano:

  • Szkoła Podstawowa w Olszance kl.I  / 1 /
  • Agnieszka Pasiut – Podegrodzie / 2 /
    • Szkoła Podstawowa w Długołęce –Świerkli  / 4 /

 

KATEGORIA  REKWIZYTÓW KOLĘDNICZYCH :

 -   I miejsca nie przyznano

 

3 równorzędnych  II miejsc i nagroda pieniężna po 100  złotych przyznano:

  • Wojciech Sułkowski – Podegrodzie    / 5 /
    • Krzysztof Sułkowski – Podegrodzie  / 7 /
    • Krzysztof Sułkowski – Podegrodzie  / 8 /

 

-  III miejsca nie przyznano

  

Komisja Artystyczna wyraża radość, że konkurs podłaźniczek, pająków i rekwizytów kolędniczych jest organizowany od 39 lat. Zauważamy coraz większe zainteresowanie uczestników w zakresie tradycyjnych podłaźniczek, cieszy więc nas, że ich dawne, piękne formy są nadal wykonywane. Prosimy o zwrócenie uwagi przy tradycyjnych podłaźniczkach i pająkach, szopkach  do rezygnacji z krojonych owoców (cytryn, pomarańczy, jabłek), ze współczesnych wstążek, gipsowych figurek w szopkach. Równocześnie zachęcamy do staranniejszego wykonywania przedstawianych na konkurs przedmiotów, bardziej precyzyjnego wycinania opłatków na podłaźniczkach. Prosimy też, by na tradycyjnych podłaźniczkach nie zawieszać jeżyków z papieru (używanych dawniej do ozdoby choinek), baniek szklanych i łańcuszków, ozdób robionych szydełkiem, aniołków z waty i bibuły. W podłaźniczkach współczesnych dowolny jest każdy materiał, najważniejsze są walory artystyczne.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wysiłek i zaangażowanie, a Gminnemu Ośrodkowi Kultury  za zorganizowanie konkursu.

 

                                                                       Na tym protokół zakończono i podpisano

 

Magdalena Kroh

                                                                                                          Benedykt Kafel