Strona www-gok-podegrodzie.net wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu przeglądania naszego serwisu. 

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Tradycyjnie, już od 39 lat, w okresie świąt Bożego Narodzenia, Gminny Ośrodek  Kultury   w Podegrodziu organizuje „Konkurs Podłaźniczek i Eksponatów Kolędniczych”.

W dniu 16 grudnia 2016 roku Jury, w skład którego wchodzą etnografowie Magdalena Kroh i Benedykt Kafel, oceniło  prace zgłoszone do konkursu. Spośród  47  podłaźniczek i pająków  oraz 9 eksponatów kolędniczych / szopki, turonie, konik, gwiazda / wybrano te najpiękniejsze i najbardziej oryginalne  i zgodne z tradycją regionu oraz przyznano im nagrody. Po  rozstrzygnięciu konkursu otwarta została wystawa, na której można podziwiać wszystkie prace.
Konkurs  cieszy się stale rosnącą popularnością. Do konkursu zgłoszono prace z gminy Podegrodzie. Podłaźniczki, pająki i eksponaty kolędnicze wykonane są przez indywidualne osoby, a także przez klasy i szkoły, przez osoby dorosłe i dzieci. Tegoroczne prace wg opinii Jury prezentują bardzo wysoki poziom artystyczny a także wyjątkową zgodność z tradycją.
Zgłoszone do konkursu podłaźniczki i pająki wykonane są z bardzo różnych materiałów i w różnych stylach. Niektóre z nich przypominają te najstarsze, zrobione z czubka świerka, zawieszonego wierzchołkiem w dół i przybranego opłatkami, jabłkami, szyszkami itp. 
Kilka prac wykonanych jest ze słomy w formie kopułki. Przyozdobione są misternie wyciętymi opłatkami, światami  oraz owocami leśnymi i bibułami lub wstążkami. 
Wszystkie te owoce spełniały w starych wiejskich obrzędach ważną  funkcję magiczną i były symbolem płodności i urodzaju.

We współczesnych podłaźniczkach funkcja dekoracyjna zdominowała dawną, obrzędową. Pojawiło się na nich więcej ozdób nowszych, jak łańcuchy z papieru lub bibuły, gwiazdki ze staniolu, wreszcie szklane, fabryczne bańki choinkowe.

Niemniej dzięki przywiązaniu do tradycji, a także dzięki konkursowi organizowanemu przez GOK w Podegrodziu, od wielu już lat ten stary element Godnich Świąt, jakim była podłaźniczka  znany jest i kultywowany do dziś, a przede  wszystkim dzielnie konkuruje na tym terenie z choinką. O przywiązaniu do tradycji świadczyć może fakt, iż wiele podłaźniczek  wykonali najmłodsi mieszkańcy gminy.

Organizatorzy konkursu serdecznie zapraszają wszystkich do obejrzenia tej pięknej wystawy i podziwiania prac bardzo młodych wykonawców.