Strona www-gok-podegrodzie.net wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu przeglądania naszego serwisu. 

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

40-lecie Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu

 „przyszłość lepszą budować, a z przeszłości brać siły"

Adam Chętnik

Powyższe przesłanie polskiego etnografa mówi o potrzebie zachowania ciągłości tradycji kulturowej, o naszym obowiązku wobec przyszłych pokoleń. Tym drogowskazem już od 40 lat kierują się pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu.

Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu to placówka o wyjątkowym charakterze. Na co dzień panuje tu serdeczna atmosfera, niezwykła gościnność i ciągłe poruszenie. Co istotniejsze –  kultura w tym miejscu nie jest jedynie dorobkiem, pielęgnowaną tradycją, ale kultura w tym ośrodku żyje, tworzy się. Teren Podegrodzia i okolicznych wsi to teren swoistej i niegdyś ekspansywnej kultury ludowej. To teren wyjątkowy ze względu na bogactwo dziedzictwa i nieprzerwany, ciągły pokoleniowy przekaz wartości.  Przetrwały tutaj dawne pieśni, tańce, obrzędy. Przetrwał piękny strój lachowski. To niezaprzeczalnie zasługa twórców ludowych, miłośników folkloru, Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca PODEGRODZIE, a przede wszystkim Gminnego Ośrodka Kultury – nieustannie od 40 lat wspierającego rodzimą kulturę. Dzięki takim postawom Sądecczyzna wyróżnia się w Polsce i Europie wyraźnie ukształtowaną tożsamością regionalną i bogactwem kultury tradycyjnej.

Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu to nie tylko centrum edukacji kulturalnej, ale też centrum animowania społeczności lokalnej. Owa edukacja i animacja dokonuje się poprzez wcielanie w życie różnorodnych projektów realizowanych przy współpracy
z: jednostkami samorządu terytorialnego, stowarzyszeniami, instytucjami kultury działającymi na terenie województwa małopolskiego, placówkami oświatowymi, indywidualnymi animatorami życia kulturalnego czy twórcami ludowymi z terenu gminy Podegrodzie. Tak rozbudowana sieć współpracy wsparta jest niezwykłym zaangażowaniem pracowników GOK-u, instruktorów, animatorów i twórców ludowych prowadzących zajęcia. O ich wytrwałej pracy, godnych podziwu inicjatywach oraz ogromnym zaangażowaniu w to co robią, świadczą osiągnięcia podopiecznych. Dzięki takim postawom działalność GOK-u ma niemały wpływ na aktywny udział społeczności w życiu kulturalnym. Jest to niezwykle ważne, gdyż szczególnie w najmłodszym pokoleniu należy zaszczepiać odpowiednie kanony wartości wynikające ze spuścizny tradycyjnej kultury ludowej.

Uroczystość z okazji 40-lecia działalności GOK Podegrodzie odbędzie się dnia 10.11.2016 o godz. 17.00 w Sali GOK Podegrodzie.