Strona www-gok-podegrodzie.net wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu przeglądania naszego serwisu. 

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Złote Serce Żywieckie  dla Podegrodzkich Chłopców

Festiwal Folkloru Górali Polskich odbywa się w Żywcu od 1970 roku. Jest to największe spotkanie polskich górali; zespołów, kapel, śpiewaków, instrumentalistów, twórców sztuki ludowej, specjalistów folklorystów i kochającej góralski folklor publiczności. Festiwal ma na celu kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej wszystkich górskich grup etnicznych oraz grup i enklaw tworzących i działających na terenie gór i terenach podgórskich. Jest przeglądem zespołów i solistów prezentujących najcenniejsze i autentyczne wartości w śpiewie, muzyce, tańcach, obrzędach i zwyczajach ludowych.

 Festiwal Folkloru Górali Polskich obejmuje konkurs regionalnych zespołów pieśni i tańca oraz konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych i instrumentalistów (w tym "mistrz i uczeń"). Konkursem objęci są uczestnicy prezentujący kulturę rdzennie polską.


W bieżącym roku wystąpiło:   
97 prezentacji muzyki ludowej, w tym:
24 kapel,
26 grup śpiewaczych,
15 solistów instrumentalistów,
6 solistów multiinstrumentalistów,
15 solistów śpiewaków,
7 mistrzów instrumentalistów z uczniami,
4 mistrzów śpiewaków z uczniami
    W kategorii Grup Śpiewaczych „Podegrodzcy Chłopcy’ zdobyli główną nagrodę „Złote Serce Żywieckie”, w kategorii Kapel Młodzieżowa Muzyka Podegrodzie zajęła
II miejsce. Dawid Ciągło jako Śpiewak Ludowy, zajął III miejsce.