Strona www-gok-podegrodzie.net wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu przeglądania naszego serwisu. 

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

PROTOKÓŁ

 posiedzenia Komisji Artystycznej 34. Konkursu Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA, który odbył się 

w Podegrodziu w dniach 12–15 maja 2016 r.

Komisja w składzie:

Aleksandra Szurmiak-Bogucka         - etnomuzykolog

Jadwiga Adamczyk                           - muzyk – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

Artur Czesak                                      - językoznawca – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Benedykt Kafel                                 - etnograf – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

Stanisław Węglarz                             - etnolog – Uniwersytet Śląski

Po przesłuchaniu i gruntownej ocenie 132 prezentacji konkursowych, których wykonawcy pochodzili z siedmiu powiatów (dębickiego, gorlickiego, jasielskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, suskiego) z województw małopolskiego i podkarpackiego, w tym: 21 muzyk (13 dorosłych i 8 młodzieżowych), 44 instrumentalistów (16 dorosłych, 12 młodzieżowych, 16 dziecięcych), 27 grup śpiewaczych dorosłych, 20 śpiewaków solistów (9 dorosłych, 8 młodzieży, 3 dziecięcych), 9 mistrzów z uczniami, 10 drużbów weselnych i 1 starosty – postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I          KONKURS MUZYK LUDOWYCH

Kategoria dorosłych:

  • Nagrodę główną w postaci „Złotych Basów” i nagrodę pieniężną w wysokości
    750 zł przyznano muzyce PNIOKI z Sadku-Kostrzy
  • 4 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 550 zł otrzymują muzyki:

- TRZCINICOKI z Trzcinicy

- SPOD KICEK z Mordarki

- LASKOWIOKI z Laskowej

- DOLINA SŁOMKI ze Stronia

  • 3 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 400 zł otrzymują muzyki:

- SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca

- GORCANIE z Niedźwiedzia

- JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej

  • 3 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 300 zł otrzymują muzyki:

      - LIMANOWIANIE z Limanowej

      - ZNAD SMOLNIKA z Pisarzowej

      - KLĘCZANY z Klęczan

     

  • 2 wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują muzyki:

- TRZEBUŃSKIE KLISZCZAKI z Trzebuni

- Z WILKOWISKA


Kategoria młodzieżowa:

  • I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 300 zł otrzymuje muzyka:

- KAPELA GÓRALSKA Z ŁĄCKA

  • 2 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 250 zł otrzymują muzyki:

- DUCHAC z Suchej Beskidzkiej

- Młodzieżowa Muzyka PODEGRODZIE z Podegrodzia

  • 3 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 200 zł otrzymują muzyki:

- MALI SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca

- ZR MALI SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca

- PIECUCHY z Nawojowej

  • 1 wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje muzyka ZE STRONIA

 

MALI LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej, gm. Korzenna, otrzymują dyplom uczestnictwa.

 

II         KONKURS INSTRUMENTALISTÓW

Kategoria dorosłych:

Nagrodę główną w postaci „Złotych Skrzypiec” i kwotę 250 złotrzymuje Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza

  • 3 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 200zł otrzymują:

            - Marek Wastag z Brzeznej

            - Dariusz Rzeźnik z Piwnicznej-Zdroju

            - Józef Trojan z Kamionki Wielkiej

  • 3 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymują:

      - Joanna Dudzik z Łostówki

      - Bronisław Kaczor z Poręby Wielkiej         

      - Józef Tokarczyk z Mordarki

  • 4 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 100 zł otrzymują:

      - Maciej Stawiarski z Piwnicznej-Zdroju

      - Piotr Buczek z Piwnicznej-Zdroju

      - Natalia Bandyk z Łącka

      - Marian Dudzik z Kamienicy

  • 3 wyróżnienia w postaci dyplomu otrzymują:

      - Tobiasz Krzysztof z Mszany Górnej

      - Natalia Stachoń z Podegrodzia

      - Kazimierz Żychowski z Cieklina

Nagrodę specjalną za wieloletnią popularyzację tradycji muzycznej Górali Nadpopradzkich w postaci dyplomu i kwoty 160 zł otrzymuje Edward Grucela
z Piwnicznej-Zdroju.

Jakub Guzik z Juszczyna nie został oceniony ze względu na niezgodny z regulaminem powtórny występ w konkursie.

     

Kategoria młodzieżowa:

           

  • I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje:

- Wiktoria Maślanka z Piwnicznej-Zdroju

  • 2 równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

      - Wojciech Citak z Kamienicy

      - Michał Kostrzewa z Brzeznej

  • 3 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

- Łucja Matyaszek z Długołęki-Świerkli

- Izabela Cedzidło z Kamienicy

- Paweł Szkarłat z Brzeznej

  • 4 wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

- Albert Wąchała z Zasadnego

- Piotr Kostrzewa z Brzeznej

- Jakub Burdacki z Brzeznej

- Maria Adamczyk z Poręby Wielkiej

Dyplomy uczestnictwa otrzymują Alicja Rej z Łomnicy-Zdroju i Jerzy Jurkowski z Mokrej Wsi.

Kategoria dziecięca:

  • I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje:

- Jakub Szwala z Wierchomli Małej

  • 3 równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

      - Kacper Dudzik z Kamienicy

      - Szymon Citak z Kamienicy

      - Patrycja Dudzik z Łostówki

  • 4 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

      - Wojciech Jabcoń z Juszczyna

      - Anna Więcławek z Kamienicy

      - Kacper Nowak z Piwnicznej-Zdroju

      - Hubert Adamczyk z Poręby Wielkiej

  • 6 równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują:

      - Julia Kulig z Piwnicznej-Zdroju

      - Dominik Polak z Juszczyna

      - Paweł Smaciarz z Niedźwiedzia

      - Aneta Sędzik z Siołkowej

      - Łucja Wojtas z Kamienicy

      - Magdalena Majewska z Kamienicy

Dyplomy uczestnictwa otrzymują Aleksandra Zajda z Juszczyna i Faustyna Ceremuga
z Juszczyna.

 

III       KONKURS GRUP ŚPIEWACZYCH W KATEGORII DOROSŁYCH:

Nagrodę główną w postaci „Złotego Słowika” wraz z kwotą 300 zł otrzymuje męska grupa śpiewacza ZBYRCOK z Juszczyna

  • I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 250 zł otrzymuje grupa:

- PODEGRODZCY CHŁOPCY z Podegrodzia

  • 7 równorzędnych II miejsc i nagrody pieniężne w kwocie po 200 zł otrzymują grupy:

      - żeńska grupa śpiewacza ZR MSZALNICZANIE z Mszalnicy

      - żeńska grupa śpiewacza ZR DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju

      - męska grupa śpiewacza ZR LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej gm. Korzenna

      - żeńska grupa śpiewacza KIYRPECKI z Łącka

      - PODEGRODZKIE DZIOPY z Podegrodzia

      - żeńska grupa śpiewacza ZR NAWOJOWIACY z Nawojowej

      - żeńska grupa śpiewacza ZR LIMANOWIANIE z Limanowej

  • 5 równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne w kwocie po 170 zł otrzymują grupy:

- męska grupa śpiewacza ZR GORCE z Kamienicy

- żeńska grupa śpiewacza CYRWONE KOROLE z Kamienicy

            - żeńska grupa śpiewacza ZR BABIOGÓRZANIE z Makowa Podhalańskiego

            - żeńska grupa śpiewacza ZAWOJANKI z Zawoi

            - żeńska grupa śpiewacza ZR JUZYNA z Zawoi

  • 9 wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują:

- męska grupa śpiewacza KIJEM WORCI  z Pisarzowej

- męska grupa śpiewacza KOBYLANIE z Kobylanki

- żeńska grupa śpiewacza ZR SPOD KICEK z Mordarki

- żeńska grupa śpiewacza ZR WILKOWICANIE z Wilkowiska

- żeńska grupa śpiewacza BŁANKOWIANY z Piwnicznej-Zdroju

- żeńska grupa śpiewacza KAMIONCZANKI z Kamionki Wielkiej

- żeńska grupa śpiewacza ZR KOWALNIA ze Stróż

- żeńska grupa śpiewacza SENIOR z Dębicy

- żeńska grupa śpiewacza KGW z Makowicy

Dyplomy uczestnictwa otrzymują: żeńska grupa śpiewacza PREHYBIANIE
z Gołkowic, żeńska grupa śpiewacza SŁOMCANKI z Mszany Dolnej, żeńska grupa śpiewacza ZR ZIEMIA SUSKA z Suchej Beskidzkiej i żeńska grupa śpiewacza ZR WÓJTOWIACY z Wójtowej.

 

IV       KONKURS ŚPIEWU SOLOWEGO

Kategoria dorosłych:

  • 3 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymują:

- Wojciech Sułkowski z Podegrodzia

- Anna Kaciczak-Domagała z Poręby Wielkiej

- Katarzyna Sikorska z Piwnicznej-Zdroju

  • 2 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 120 zł otrzymują:

- Irena Stopa z Jordanowa

- Zuzanna Mirek z Juszczyna

  • 2 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 100 zł otrzymują:

- Dorota Tokarz z Nowego Sącza

- Joanna Master z Suchej Beskidzkiej

  • 2 wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

- Magdalena Smyda z Piwnicznej-Zdroju

- Paulina Pytel z Makowicy

 


Kategoria młodzieżowa:

 

  • 2 równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

      - Emilia Talar z Łącka

      - Wiktoria Chmielowska z Lipnicy Wielkiej

  • 2 równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

      - Karolina Szczepaniak z Kamienicy

      - Mariola Lorek z Przyszowej

  • 2 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują:

      - Faustyna Myjak z Kiczni

      - Dorota Potaczek z Łostówki

2 wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują: Karolina Zaczek z Łabowej i Magdalena Denis z Zawoi.

Kategoria dziecięca:

  • I miejsca nie przyznano
  • II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje:

- Joanna Potaczek z Łostówki

  • III miejsca i nagrodę rzeczową otrzymuje:

- Emilia Chmielowska z Lipnicy Wielkiej gm. Korzenna

  • wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje Emilia Mętel z Zawoi

V         KONKURS MISTRZ I UCZEŃ

Nagrodę główną w postaci Złotego Listka wraz z kwotą 250 zł otrzymuje Jakub Rusiecki
z uczniem Jakubem Kuczajem.

  • I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 200 zł otrzymuje:

- Marek Wastag z uczniami Ritą Burzą, Patrycją Zielińską i Krystianem Babikiem

  • 3 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymują:

- Dorota Jędrzejek z uczennicą Katarzyną Jędrzejek

- Bronisław Kaczor z uczniami Marcinem Kaczorem i Konradem Kowalczykiem

- Józef Trojan z uczniami Klarą Gocek i Maksymilianem Motyką

  • 4 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 100 zł otrzymują:

      - Maciej Matusik z uczniami Karolem Szajewskim, Jakubem Śledziem i Bartłomiejem Zaczykiem

      - Sławomir Bryniak z uczniami Przemysławem Koconiem, Marcinem Michalikiem i Karolem Pająkiem

      - Maria Nowak z uczniami Małgorzatą Bisagą, Aleksandrą Łygą i Martą Mętel

      - Anna Gomulec z uczennicą Kingą Lelito

Wszyscy uczniowie otrzymują nagrody rzeczowe.

 

VI       KONKURS DRUŻBÓW ORAZ MOWY STAROSTY WESELNEGO

Nagrodę główną w postaci „Złotej Siekierki” i kwotę 300 zł otrzymuje Rafał Kasieczka z Klęczan.

  • 2 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 250 zł otrzymują:

- Tadeusz Woźniak z Witowic Dolnych

- Dawid Ciągło z Podegrodzia

  • 3 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po200zł otrzymują:

- Damian Stosur z Łukowicy

- Jan Lorek z Przyszowej

- Stanisław Tokarczyk z Nawojowej za mowę starosty weselnego

  • 2 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymują:

- Łukasz Wąsowicz z Chomranic

- Mariusz Adamek z Marcinkowic

  • 2 równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

- Marcin Ćwiklik z Gabonia

- Marcin Wąs z Jankowej

Dyplom uczestnictwa otrzymuje Marek Duda z Wilkowiska.

Na Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów
i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania”, który odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej w sierpniu br., Komisja zakwalifikowała:

- instrumentalistów:

            dorosłych: Tadeusza Wielgusa z Nowego Sącza, Marka Wastaga z Brzeznej, Dariusza Rzeźnika z Piwnicznej-Zdroju, Józefa Trojana z Kamionki Wielkiej

            młodzieżowych: Wiktorię Maślankę z Piwnicznej-Zdroju

            dziecięcych: Jakuba Szwalę z Wierchomli Małej

- grupy śpiewacze: ZBYRCOK (męska) z Juszczyna i PODEGRODZCY CHŁOPCY z Podegrodzia

- śpiewaków solistów:

            dorosłych: Wojciecha Sułkowskiego z Podegrodzia, Annę Kaciczak-Domagałę z Poręby Wielkiej, Katarzynę Sikorską z Piwnicznej-Zdroju

            młodzieżowych: Emilię Talar z Łącka i Wiktorię Chmielowską z Lipnicy Wielkiej gm. Korzenna

                       

- drużbów weselnych: Rafała Kasieczkę z Klęczan, Tadeusza Woźniaka z Witowic Dolnych, Dawida Ciągłę z Podegrodzia.

Organizatorami tegorocznej imprezy są:

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu

Stowarzyszenie Lachów Podegrodzkich w Podegrodziu

Fundatorami nagród finansowych są:

Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu w kwocie 2.000 zł

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w kwocie 13.000 zł

Fundatorami nagród rzeczowych są:

Stowarzyszenie Lachów Podegrodzkich w Podegrodziu

Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Komisja wyraża radość z powodu wciąż utrzymującego się wysokiego poziomu konkursu „Druzbacka”, szczególnie w kategoriach muzyk, instrumentalistów i drużbów weselnych. Zjawisko to jest o tyle ważne, iż w konkursie udział biorą przedstawiciele wielu regionów etnograficznych Polski południowej. Jest on miejscem dalszej kwalifikacji uczestników do przeglądów ogólnopolskich. W dalszym ciągu nalegamy na poszukiwanie dawnych pieśni ludowych wraz z ich charakterystycznym wykonawstwem oraz na dbałość o czystość dawnego języka wsi i wierność w zakresie ubioru. Pewnym problemem jest zróżnicowany poziom w kategoriach dziecięcych. Idealnym rozwiązaniem byłyby wcześniejsze przeglądy na poziomie samorządów gminnych lub powiatowych.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w sprawną organizację przeglądu; pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu na czele z Panem Dyrektorem Krzysztofem Bodzionym oraz Małopolskiemu Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
na czele z Panem Dyrektorem Antonim Malczakiem, a także konferansjerowi – Marianowi Wójtowiczowi – za dowcipne i tworzące miłą atmosferę prowadzenie koncertów.

                                                                              Na tym protokół zakończono i podpisano