Strona www-gok-podegrodzie.net wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu przeglądania naszego serwisu. 

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Świetlica w Brzeznej –Litaczu jako filia Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu jest instytucją nastawioną na animację środowiska lokalnego i edukację kulturalną. Filia GOK działa od listopada 2010 roku i mieści się w remizie OSP w Brzeznej-Litaczu. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu; w środy i czwartki w godzinach od 15.00 do 18.00 oraz w piątki od godziny 15.00 do 19.00.

Celem wielokierunkowej działalności Świetlicy jest dotarcie do jak największego grona mieszkańców miejscowości Brzezna-Litacz i zaangażowanie ich do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Świetlica prowadzi różnorodne zajęcia mające na celu rozbudzanie i zaspokajanie zainteresowań kulturalnych oraz krzewienie folkloru, tradycji i rękodzieła ludowego.

W ośrodku cyklicznie organizowane są warsztaty z różnych technik wykonywania kwiatów, girland oraz ornamentów z papieru i bibuły. W okresie Świąt Bożego Narodzenia uczestnicy biorą udział w zajęciach artystycznych z wykonywania ozdób choinkowych i aniołów, a także poznają obrzędy ludowe i uczą się kolęd oraz pastorałek. Do sukcesów Świetlicy należy zajęcie I miejsca w kategorii podłaźniczek współczesnych w XXXIII Powiatowym Przeglądzie Podłaźniczek i Eksponatów Kolędniczych, zorganizowanym przez GOK w Podegrodziu w grudniu 2010 roku. Przed Świętami Wielkanocnymi wykonywane są palmy oraz barwne pisanki i kraszanki. Do stałych form działalności należy także czytanie bajek i baśni dla najmłodszych, a także nauka wierszy. Organizowane są konkursy recytatorskie. Młodzież chętnie bierze udział w różnych konkursach i zawodach w tenisie stołowym. Świetlica organizuje również imprezy środowiskowe skierowane do dzieci, młodzieży oraz dorosłych tj. „Dzień seniora”, „Spotkanie pokoleń”, „Wieczór z wróżbami”, „Zabawa karnawałowa”. Organizowane są wycieczki w plener np. śladami przydrożnych kapliczek, podczas których młodzież poznaje historię swojej miejscowości. W okresie letnim odbywają się warsztaty plenerowe z wykonywania wianków z ziół i kwiatów polnych oraz kompozycji kwiatowych.

Filia współpracuje z innymi instytucjami kultury oraz stowarzyszeniami z terenu gminy Podegrodzie. W życie kulturalne Świetlicy angażuje się także wielu mieszkańców Brzeznej i Brzeznej-Litacza.