Strona www-gok-podegrodzie.net wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu przeglądania naszego serwisu. 

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jedna z warszawskich ekip filmowych realizuje w Nowym Sączu i Podegrodziu zdjęcia do paradokumentalnego filmu o Stanisławie Papczyńskim, zakonniku pochodzącym z Podegrodzia, który tego roku ma zostać kanonizowanym, czyli zaliczonym w poczet świętych Kościoła Katolickiego.

Film reżyseruje Agnieszka Dzieduszycka - Manikowska wraz z Tomaszem Pieknikiem. Postać młodego Stanisława Papczyńskiego odtwarza Ignacy Martusewicz z Warszawy.

Na planie statystowało w strojach z XVII wieku ponad dwudziestu mieszkańców z gminy Podegrodzie oraz członkowie Zespołu Regionalnego Podegrodzie. Jednym z nich był Krzysztof Bodziony, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu.

"PASTUSZKOWE  KOLĘDOWANIE” – Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych
i Młodzieżowych Grup Kolędniczych 30-31 styczeń 2016

„Pastuszkowe Kolędowanie” odbywa się w GOK Podegrodzie od dziewiętnastu lat. W tym roku wzięło w nich udział 20 dziecięcych i 11 młodzieżowych grup kolędniczych z województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego. Celem konkursu było ukazanie zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych, jako ważnego elementu tradycyjnej kultury narodowej oraz kultywowanie tradycji kolędowania i jej upowszechnianie w środowisku dzieci. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy w postaci haftowanych „Podegrodzkich Serc”. W zgodnej opinii zarówno licznie zgromadzonej publiczności jak i jury konkursowego prezentacje konkursowe były na wysokim poziomie i o bardzo zróżnicowanej tematyce. Świadczy to o istniejącej, wciąż żywej tradycji kolędowania na polskiej wsi.

PROTOKÓŁ

       posiedzenia Komisji Artystycznej oceniającej

  19.Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych

  PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE,

    które odbyły się w Podegrodziu w dniach 30-31 stycznia 2016r.

XXXIX Gminny Przegląd Grup Kolędniczych

w Podegrodziu

Pójdziemy bracia w drogę z wieczora,
Wstąpimy najprzód do tego dwora
I będziemy śpiewać wszędzie o tak wesołej kolędzie
Hej nam kolęda!

Okres Bożego Narodzenia to czas szczególny, oczekiwany przez cały rok. Świętujemy narodziny  Bożego Dzieciątka, cieszymy się, bo dzisiaj w Betlejem wesoła nowina, że Panna czysta porodziła Syna... Ten czas w tradycyjnej kulturze ludowej naznaczony był wielkim bogactwem zwyczajów, obrzędów, wróżb i działań magicznych, wśród których wyróżniają się obrzędy kolędnicze.

20 grudnia 2015,r Kolędnicy z Podegrodzia kolędowali w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu.

Przedstawiamy kilka zdjęć z tego wydarzenia...